Λεβάντε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1: Νίκη χρυσάφι για τα «βατράχια»!

Τα «βατράχια» λυτρώθηκαν στο τέλος και είναι έτοιμα να μείνουν κατηγορία χάρη σε ένα τρομερό φινάλε (2-1).

Λεβάντε και Ρεάλ Σοσιεδάδ άνοιξαν το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής στην La Liga, με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο τέλος.

Παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί άνοιξαν το σκορ με τον Χόρχε Μιραμόν στο 53ολεπτό. Βέβαια, 13 λεπτά αργότερα ο Νταβίντ Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 με πολύ ωραία καρφωτή κεφαλιά.

Μέχρις ότου ο Γκονζάλο Μελέρο να ευστοχήσει από το σημείο της άσπρης βούλας για να δώσει τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς στο 90ο λεπτό.

Οι ενδεκάδες:

Λεβάντε (Αλέσιο Λίσι): Κάρδενας, Μιραμόν, Πιέρ, Ντουάρτε, Βέζο, Σον, Ραντόγια (76’ Ροζέρ), Πεπέλου, Καμπάνια (62’ Μελέρο), Γκόμεθ (62’ Μπάρντι), Μοράλες

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Μπαρενετσέα): Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ, Θουμπέλδια, Λε Νορμάν, Ρίκο, Μερίνο, Θουμπιμέντι, Ραφίνια, Σίλβα, Ισάκ, Σόρλοθ