Serie A: Ξέσπασε στην Σασουόλο η Νάπολι με εξάρα – Σε μπελάδες η Κάλιαρι μετά την ήττα από την Ελλάς Βερόνα!

Οι «παρτενοπέι» διέσυραν την Σασουόλο με 6-1, έχοντας προβάδισμα 4-0 από τα πρώτα 20’. Στη Σαρδηνία η ομάδα του Τούντορ επέκτεινε το αήττητο σερί της και «πλήγωσε» την Κάλιαρι (2-1).

Η Serie A βρίσκεται τρία βήματα μακριά από το τέλος και η 35η αγωνιστική ξεκίνησε το Σάββατο (30/4) με την Νάπολι να διαλύει την Σασουόλο και την Ελλάς Βερόνα να κάνει την ζημιά στην Κάλιαρι, νικώντας την με 2-1.

Η Νάπολι μοίρασε θέαμα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», πραγματοποιώντας ένα ασύλληπτο 20λεπτο που ξεκίνησε από το γκολ του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 7’ με κεφαλιά από κόρνερ. Στη συνέχεια πέτυχαν τρία ακόμα γκολ για το 4-0 σε διάστημα έξι λεπτών, με τον Βίκτορ Οσιμέν να σκοράρει και αυτός με κεφαλιά από κόρνερ του Λορέντσο Ινσίνιε, ενώ τη σκυτάλη πήραν οι Ίρβινγκ Λοζάνο και Ντρις Μέρτενς.

Μάλιστα, ο Βέλγος διπλασίασε τα τέρματά του στο 54’ και ο Αμίρ Ραχμάνι σημείωσε το 6-0 στο 80ο λεπτό. Λίγο πριν βάλει το γκολ της τιμής ο Μαξίμ Λόπες για το τελικό 6-1.

Την ίδια ώρα στο Unipol Domus η Κάλιαρι «καιγόταν» για το τρίποντο της νίκης επί της Ελλάς Βερόνα όμως οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το γήπεδο με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους Αντονίν Μπαράκ και Τζιανλούκα Καπράρι. Παρόλα αυτά η Κάλιαρι μείωσε στο 57΄με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω, ως συνέπεια να παραμένει στην 17η θέση με 28 βαθμούς.