Serie A: «Αυτοκτόνησε» η Ίντερ στην Μπολόνια – Οκτώ γκολ στο Μπέργκαμο με τέσσερα πέναλτι!

Δωρίζει το πρωτάθλημα στην… Μίλαν η Μπολόνια (2-1). Το ματς της χρονιάς έγινε στο Μπέργκαμο με την Τορίνο να χάνει την νίκη μέσα από τα χέρια της (4-4).

Το πρόγραμμα της Τετάρτης (27/04) στην Serie A περιλάμβανε τα τρία ματς της εμβόλιμης αγωνιστικής (20ης), με τα Μπολόνια – Ίντερ και Αταλάντα-Τορίνο να κρίνουν το πρωτάθλημα και να μοιράζουν θέαμα αντίστοιχα.

Η Ίντερ αιφνιδίασε πολύ νωρίς την Μπολόνια και πιο συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό με τον Ιβάν Πέρισιτς να ανοίγει το σκορ με καταπληκτικό δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Όμως, ο «δαιμονιώδης» Μάρκο Αρναούτοβιτς ισοφάρισε 28ο λεπτό με κεφαλιά για να ξεκινήσει το παιχνίδι πάλι από την αρχή. Στο δεύτερο μέρος οι «νερατζούρι» πίεσαν για το 1-2 όμως αυτό δεν επιτεύχθηκε ποτέ, αφού ο Αντρέι Ράντου έκανε τραγικό λάθος στο 81ο λεπτό και Νίκολα Σανσόνε προ κενής εστίας. Βάζοντας την Ίντερ στα «σχοινιά» ενόψει συνέχειας της κούρσας για το πρωτάθλημα.

Παράλληλα, στο Μπέργκαμο πραγματοποιήθηκε ένα αδιανόητο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Αταλάντα και Τορίνο, με τους φιλοξενούμενους να «παγώνουν» το Gewiss Stadium στο 4’ με τον Αντόνιο Σανάμπρια, να γυρνάει τη κατάσταση σε 2-1 ο Λουίς Μουριέλ και ο Ντε Ρουν στο 23’ αλλά να ισοφαρίζει λίγο πριν τη λήξη η ομάδα του Τορίνου με τον Σάσα Λούκιτς από την άσπρη βούλα. Ενώ, στο 63ο λεπτό ο Σάσα Λούκιτς πάλι από άσπρη βούλα πέτυχε το 3-2 για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγο πριν πετύχει το αυτογκόλ του Ρέμο Φρόιλερ στο 67’ για το 2-4. Παρόλα αυτά, οι «μπεργκαμάσκι» δεν το παράτησαν και στο 78ο μείωσαν σε 4-3 με τον Μάριο Πάσαλιτς και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 4-4 με τον Μουριέλ ξανά από τα έντεκα μέτρα.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής (εμβόλιμης)

Φιορεντίνα – Ουντινέζε 0-4: (12’ Μαρί, 36’ Ντεουλοφέου, 90+1’ Γουάλας, 90+5’ Ουντότζιε)

Μπολόνια – Ίντερ 2-1: ( 28’ Αρναούτοβιτς, 82΄Σανσόνε - 3’ Πέρισιτς)

Αταλάντα – Τορίνο 4-4: (18’,84’ Μουριέλ, 23’ Ντε Ρουν, 78’ Πάσαλιτς - 4’ Σανάμπρια, 36’,63’ Λούκιτς, αυτ. Φρόιλερ)