Bundesliga: Νίκες με φόντο την παραμονή για Άουγκσμπουργκ και Χέρτα (video)

Με δύο Κυριακάτικες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 31η αγωνιστική της Bundesliga. Χέρτα και Άουγσκμπουργκ πέτυχαν σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην κατηγορία, απέναντι σε Στουτγκάρδη και Μπόχουμ αντίστοιχα.

Σημαντικό «διπλό» με το οποίο εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή, πέτυχε η Άουγκσμπουργκ στην έδρα της Μπόχουμ. Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσριλ βρήκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και «καθάρισε» από νωρίς. Στο 15’ ο Χαν άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη, ενώ ο Γκρέγκοριτς στο 45’ από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0, σκορ που έμεινε ως το φινάλε.

Έτσι, η Άουγκσμπουργκ έφτασε τους 35 βαθμούς, εννέα περισσότερους από την 17η Αρμίνια και χρειάζεται έναν βαθμό στις υπολειπόμενες τρεις αγωνιστικές για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό.

Στο Βερολίνο, η Χέρτα πήρε το ντέρμπι της ουράς απέναντι στην Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου και μαζί μεγάλη βαθμολογική «ανάσα». Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δε κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε κάποιο τέρμα. Αντίθετα, οι «βασιλικοί μπλε» βρήκαν γκολ στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ντέιβι Σέλκε και στην συνέχεια άντεξαν την πίεση των αντιπάλων. Το τελικό 2-0 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Ισάκ Μπελφόντιλ σφραγίζοντας τη νίκη.

Με αυτό το τρίποντο η Χέρτα έφτασε τους 32 βαθμούς και έχει πλέον απόσταση τεσσάρων βαθμών από την 16η Στουτγκάρδη που βρίσκεται στην θέση των μπαράζ.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/04

Βόλφσμπουργκ - Μάιντζ 5-0 (8’, 42’. Βίντ. 24’ πεν., 35’ , 45’ Κρούζε)

Σάββατο 23/04

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χοφενχάιμ 2-2 (32’ Εντικά 66’ Καμάντα - 12’ αυτ. Εντικά, 78’ Ρούτερ )

Γκρόιτερ Φίρτ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 ( 5’ Βίλεμς - 8’ Σικ , 18’ Αζμούν, 58’ Παουλίνιο, 85’ Παλάσιος)

Κολωνία - Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3’ Ουτ, 43’ Μοντέστ 33’, 87’ Τίλμαν - 33’ αυτ. Χίμπερς)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46’ Πόουλσεν- Μίχελ 86’, Μπέρενς 89’)

Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-3 ( 49’ πεν. Γκρίφο, 61’ Γκίντερ, 80’ Λίνχαρτ - 3’ πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13’ Εμπολό, Στίντλ 90+3’)

Μπάγερν Μονάχου - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (15’ Γκνάμπρι, 34’ Λεβαντόφσκι, 83’ Μουζιάλα - 52’ πέν. Τσαν)