Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0: Η αρμάδα του Κλοπ έσπρωξε ένα βήμα πιο κοντά στην Championship τα «ζαχαρωτά»! (video)

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ και γκρέμισε το τείχος των «ζαχαρωτών», βάφοντας την πόλη στα «κόκκινα» (2-0). Πολύ κοντά στον υποβιβασμό η 18η  Έβερτον, έπειτα από το 1954.

Το τελευταίο ματς της Κυριακής (24/4) στην Premier League ήταν το ντέρμπι του Merseyside ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Έβερτον με τους «κόκκινους» να επικρατούν με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο, πλησιάζοντας εκ νέου στο -1 από την πρώτη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Έβερτον «μπλόκαρε» πλήρως την Λίβερπουλ με την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, αφού η πρώτη τελική για τους «κόκκινους» ήρθε στο 21’ με το σουτ του Σαντιό Μανέ να φεύγει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρνταν Πίκφορντ. Από την άλλη πλευρά, η Έβερτον έχασε μεγάλη ευκαιρία από αντεπίθεση στο 34ο λεπτό με το σουτ του Αμπντουλαγιέ Ντουκουρέ να καταλήγει άουτ.

Ενώ στο. 43ο λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ απείλησε και αυτός με ένα σουτ που κατέληξε αρκετά άουτ. Ολοκληρώνοντας ένα πρώτο ημίχρονο που θα το θυμούνται οι φίλαθλοι περισσότερο με τις εντάσεις και τα χτυπήματα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές παρά την αγωνιστική δράση.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν με… όρεξη, όμως ο Άντονι Γκόρντον και τα «ζαχαρωτά» ήταν αυτά που απείλησαν στο 56ο λεπτό. Μέχρις ότου, Γιούργκεν Κλοπ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Λουίς Ντίας και Ντιβόκ Οριγκί στο 60’ για να δώσουν ενέργεια και δύο λεπτά αργότερα να έρθει ο Άντριου Ρόμπερτσον με καρφωτή κεφαλιά για να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» και να γράψει το 1-0

Στο 66΄ οι «reds» έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Ζόελ Μάτιπ να σώνεται στη γραμμή από τον Μέισον Χόλγκεϊτ και στη συνέχεια ο Σαλάχ από το σημείο του πέναλτι να την στέλνει στις… εξέδρες. Λίγο έλειψε στο 71’ ο Ντόμινικ Γκρέι να «παγώσει» το Άνφιλντ με το δυνατό σουτ του να καταλήγει λίγο πιο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άλισον

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Ντιβόκ Οριγκί στο 85’ που συνέχισε την παράδοση ενάντια στους γείτονες, σκοράροντας με κεφαλιά ύστερα από ασίστ με γυριστό από τον Ντίας.

Οι ενδεκάδες:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο, Κεϊτά (60’ Οριγκί), Ζότα (82’ Χέντερσον), Μανέ (60’ Ντίας), Σαλάχ

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χόλγκεϊτ, Κιν, Μικολένκο, Άλαν (73’ Άλι), Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, Γκόρντον, Γκρέι (77’ Ροντόν), Ριτσάρλισον