Premier League: Λύτρωσε την Τσέλσι στο 90’ ο Πούλισικ – Εκτός ζώνης υποβιβασμού η Μπέρνλι! (video)

Η Γουέστ Χαμ άντεξε 90’ λεπτά στο Στάμφορντ Μπριτζ, καθώς ο Πούλισικ έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους «μπλε» (1-0).  Τεράστια νίκη ανάσας για την Μπέρνλι απέναντι στην Γουλβς (1-0) που έστω και προσωρινά βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας. Στην ματσάρα του Amex η Μπράιτον πέταξε στα σκουπίδια το υπέρ της 2-0, αφού ο Γουόρντ-Πράους την τιμώρησε (2-2).

Η Τσέλσι αντιμετώπισε την Γουέστ Χαμ που έκανε αρκετό rotation ενόψει του ημιτελικού του UEFA Europa League με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης αλλά η ομάδα του Τόμας Τούχελ ίδρωσε για να πάρει το τρίποντο. Δεν τα παρατάει η πολύπειρη Μπέρνλι και… ρίχνει την Έβερτον. Ο τρομερός Γουόρντ-Πράους έκλεψε τις εντυπώσεις στο Μπράιτον.

Οι «μπλε» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δυσκολευτήκαν αρκετά και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Γουέστ Χαμ. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την θεωρητικά πιο καλή ευκαιρία με το βολέ του Αντρίι Γιαρμολένκο να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Εντουάρντ Μεντί.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε υπερβολικά πολύ από τους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν αρχικά στο 57’ με τον Ενγκολό Καντέ εκτός περιοχής και με τον Τρέβο Τσάλομπα στο 58’, όμως ο Λούκας Φαμπιάνσκι απέκρουσε και στις δύο περιπτώσεις. Επίσης στο 70ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερευνοήθηκε από τις κόντρες αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολωνό τερματοφύλακα. Μέχρις ότου, ο MVP της Γουέστ ΧαμΚρεγκ Ντόουσον, να κάνει πέναλτι στον Ρομέλου Λουκάκου και να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παρόλα αυτά, ο Φαμπιάνσκι ήταν ανίκητος και έπιασε και το πέναλτι του Ζορζίνιο, μέχρις ότου η «χρυσή» αλλαγή, ο Κρίστιαν Πούλισικ να σκοράρει στο 90’ για το τελικό 1-0

Παράλληλα, η Γουλβς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν στο Turf Moor και η Μπέρνλι ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ματέι Βίντρα στο 62’, έπειτα από πολύ ωραία ομαδική συνεργασία. Με αποτέλεσμα οι «clarets» να συνεχίσουν το αήττητο σερί μετά την αποχώρηση το Σον Ντάις από τον πάγκο τους.

Τέλος, την ίδια ώρα οι «γλάροι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευτήκαν το λάθος του Φρέιζερ Φόστερ για να κάνουν το 1-0 με τον Ντάνι Γουέλμπεκ στο 2ο λεπτό. Ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι «άγιοι» χάρισαν και δεύτερο γκολ, με τον Μοχάμεντ Σαλισού να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ύστερα μείωσαν σε 2-1 με τον Τζέιμς Γουόρντ-Πράους να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Να σκοράρει από απευθείας εκτελέσεις φάουλ.

Μάλιστα, ο ίδιος με τρομερό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε και το τελικό 2-2 στο 54’.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο 23/04

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (3΄ Ταβάρες, 32’ Σάκα πεν., 70’ Τσάκα – 34’ Ρονάλντο)

Λέστερ – Άστον Βίλα 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Γουότφορντ 5-1 (4΄, 23’, 49’, 53’ Ζεσούς, 34’ Ρόδρι – 28’ Καμαρά)

Νόριτς – Νιούκαστλ 0-3 (35’, 41’ Ζοέλιντον, 49’ Γκιμαράες)

Μπρέντφορντ – Τότεναμ 0-0

Κυριακή 24/04

Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 1-0 (90’ Πούλισικ)

Μπέρνλι – Γουλβς 1-0 (62’ Βίντρα)

Μπράιτον – Σαουθάμπτον 2-2 (2’ Γουέλμπεκ, 44’ αυτ. Σαλισού – 45+4’, 54’ Γουόρντ-Πράους)

Λίβερπουλ – Έβερτον (18:30)