Premier League: Επέστρεψε στην κορυφή με απίστευτο Ζεσούς η Σίτι – Δεν σταματάει πουθενά η Νιούκαστλ! (video)

Ήταν δεδομένο πως η Μάντσεστερ Σίτι δεν θα δυσκολευόταν απέναντι στην Γουότφορντ, αλλά αν υπήρχε μία πιθανότητα, αυτή διαγράφηκε από νωρίς, χάρη στον Γκαμπριέλ Ζεσούς που έβαλε τέσσερα γκολ στο τελικό 5-1 υπέρ των πολιτών»! Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ συνεχίζει να εντυπωσιάζει και επικράτησε με 3-0 της Νόριτς στο Κάροου Ρόουντ με χαρακτηριστική ευκολία!

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» τη νίκη απέναντι στην Γουότφορντ η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 5-1 της ομάδας του Ρόι Χότζον και προσπέρασε ξανά την Λίβερπουλ στην κορυφή της βαθμολογίας, χάρη στον απίθανο Ζεσούς που πέτυχε τέσσερα γκολ!

Η φοβερή εμφάνιση του Βραζιλιάνου ξεκίνησε στο 4ο λεπτό, όπου έκανε το 1-0 από κοντά, ενώ 17 λεπτά αργότερα είδε τον Ντε Μπρόινε να του δίνει έτοιμο γκολ και δεν δίστασε να το πραγματοποιήσει.

Κάπου εκεί, η Γουότφορντ έβγαλε αντίδραση και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, με σουτ του Καμαρά, στην πρώτη της τελική προσπάθεια, αλλά οι «πολίτες» δεν αγχώθηκαν διόλου. Ο Ρόδρι πέτυχε το 2ο γκολ του στο 2022 με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και από εκεί και πέρα, το… σόου του Ζεσούς συνεχίστηκε.

Ο Βραζιλιάνος κέρδισε πέναλτι 10 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και έκανε το 4-1, ενώ στο 53ο λεπτό, μετουσίωσε για δεύτερη φορά ασίστ του Ντε Μπρόινε σε γκολ, συμπληρώνοντας ένα απίστευτο «καρέ», που λαμβάνει χώρα μόλις για 2η φορά στην καριέρα του στο Μάντσεστερ.

Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ αποδείχθηκε εξαιρετική απέναντι στη Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη, ο οποίος ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα της ομάδας του για 4η συνεχόμενη φορά, για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League.

Ωστόσο, η… αύρα του δεν ήταν αρκετή για να επηρεάσει τα «καναρίνια». Ο Ζοέλινγκτον, στην 100η εμφάνισή του με τη Νιούκαστλ, σκόραρε δις σε έξι λεπτά και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπρούνο Γκιμαράες με εκπληκτικό τελείωμα, ύστερα από υπέροχο «σκάψιμο» της μπάλας πάνω από τον Κρουλ.

Τέλος, στην αναμέτρηση της Λέστερ με την Άστον Βίλα, δεν είδαμε τίποτα το εντυπωσιακό, με τις «αλεπούδες» να δείχνουν πως έχουν το μυαλό τους περισσότερο στο Europa Conference League.

Το τελικό 0-0 ήρθε πολύ φυσιολογικά και το εντυπωσιακό είναι πως είναι μόλις το… πρώτο στην έδρα της Λέστερ απέναντι στην Βίλα, από την 1η αγωνιστική της σεζόν 2000-01!

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στην 34η αγωνιστική:

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (3΄ Ταβάρες, 32’ Σάκα πεν., 70’ Τσάκα – 34’ Ρονάλντο)

Λέστερ – Άστον Βίλα 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Γουότφορντ 5-1 (4΄, 23’, 49’, 53’ Ζεσούς, 34’ Ρόδρι – 28’ Καμαρά)

Νόριτς – Νιούκαστλ 0-3 (35’, 41’ Ζοέλιγκτον, 49’ Γκιμαράες)

Μπρέντφορντ – Τότεναμ (19:30)