Serie A: «Ξύπνησε» η Αταλάντα στη Βενετία – Άνετη νίκη η Τορίνο!

Οι «μπεργκαμάσκι» έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί που είχαν και ελπίζουν για μία ευρωπαϊκή θέση μετά τη νίκη τους απέναντι στη Βενέτσια (1-3). Εύκολο μεσημέρι για την Τορίνο που νίκησε με 2-1 την Σπέτσια με την βοήθεια του Λούκιτς.

Η 34η αγωνιστική στο ιταλικό πρωτάθλημα ξεκίνησε το Σάββατο (23/4) με την Αταλάντα να επιστρέφει στις νίκες κόντρα στην ουραγό Βενέτσια και την Τορίνο να συνεχίζει να υπερασπίζεται την έδρα της.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι, δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στα πρώτα λεπτά, αφού έκανε το 1-0 στο 44΄με τον Μάριο Πάσαλιτς να σκοράρει σε κενή εστία, έπειτα από δοκάρι του Λουίς Μουριέλ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που ξεκίνησαν και έκαναν το 2-0 χάρη στο γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα στο 46ο λεπτό, ενώ στο 63’ ήρθε η ώρα του Μουριέλ να βρει δίχτυα για το 3-0 με καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 81’ με τον Ντόμεν Τσρνιγκόι

Παράλληλα, η Τορίνο δεν άφησε περιθώρια στην Σπέτσια και πήρα από νωρίς το προβάδισμα (4’) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάσα Λούκιτς. Μάλιστα, ο Σέρβος μέσος πέτυχε και το 2-0 στο 69’ με ένα πολύ ωραίο πλασέ για να βάλει την υπογραφή του στο ματς, λίγο πριν μειώσει σε 2-1 ο Ρέι Μανάι στο 90+7' από την άσπρη βούλα.