Premier League: Τεράστια νίκη για τη Άρσεναλ, επέστρεψε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι! (video)

Μία τεράστιας σημασίας νίκη πανηγύρισε η Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Τσέλσι, με τους «κανονιέρηδες» να επικρατούν με 4-2 και να κάνουν δύο σερί «διπλά» στο Στάμφορντ Μπριτζ για πρώτη φορά μετά την διετία 2003-05. Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-0 της Μπράιτον, παρόλο που αγχώθηκε για ένα ημίχρονο και η Νιούκαστλ έκανε έξι συνεχόμενες νίκες στην Premier League, με το 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, μετά από 17 χρόνια!

Προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες στην Premier League, όπου δεν είχε καν βρει γκολ σε κανονική ροή αγώνα. Ωστόσο, τα ντέρμπι του Λονδίνου είναι κάτι διαφορετικό και η Άρσεναλ πήρε μία τεράστια νίκη επί της Τσέλσι με 4-2 στο Στάμφορντ Μπριτζ, σε ένα ματς που προηγήθηκε τρεις φορές μέχρι να το «κλειδώσει».

Άνοιξε το σκορ ο Έντι Ενκέτια, που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με το «κανόνι» στο στήθος, αλλά η ισοφάριση ήρθε άμεσα με τυχερό γκολ του Τίμο Βέρνερ.

Ο Κρίστενσεν είχε κάνει το λάθος για το προβάδισμα της Άρσεναλ, αλλά στο 16’ ο Γερμανός επιθετικός των «μπλε» σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Τσάκα και αιφνιδίασε τον Ράμσντεϊλ για την άμεση ισοφάριση.

Και πάλι όμως η Άρσεναλ είχε απάντηση, έπειτα από μία εξαιρετική αντεπίθεση στο 26’ και ψύχραιμο τελείωμα του Έμιλ Σμιθ Ρόου, που έδειξε ξανά γιατί είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Παρά ταύτα, η ισοφάριση από τους γηπεδούχους ήταν ξανά άμεση, αυτή την φορά με σκόρερ τον Θέσαρ Αθπλικουέτα, που εκμεταλλεύτηκε στο 31ο λεπτό την ανασταλτική αδυναμία του Ταβάρες.

Όλα έδειχναν πως το μομέντουμ είναι με την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκανε ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο. Ανέκτησε το προβάδισμα με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και πάλι με τον Ενκέτια, για να έρθει ο Μπουκάγιο Σάκα και να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, με πέναλτι που κέρδισε από τον Αθπλικουέτα.

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά βρήκε απάντηση απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπράιτον, με πρωταγωνιστή τον Ριγιάντ Μαχρέζ, που σκόραρε στο 52΄και έδωσε την ασίστ για το γκολ του Φόντεν 12 λεπτά αργότερα.

Από εκεί και πέρα, το ματς «έσβησε» και η Μπράιτον προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό, βρήκε και 3ο γκολ με τον Σίλβα και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Νιούκαστλ πήρε τη νίκη απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας με 1-0, χάρη στο γκολ του Αλμιρόν και έφτασε στις έξι συνεχόμενες επικρατήσεις, για πρώτη φορά από το 2004.

Τέλος, η Έβερτον έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Λέστερ στις καθυστερήσεις, με τον Ριτσάρλισον να ισοφαρίζει σε 1-1 και διατήρησε το πλεονέκτημα έναντι της Μπέρνλι για παραμονή στην Premier League.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων εξ’ αναβολής:

Τσέλσι – Άρσεναλ 2-4 (17’ Βέρνερ, 32’ Αθπλικουέτα – 13’ , 57’  Ενκέτια, 27’ Σμιθ Ρόου, 92’ πεν. Σάκα)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (32΄ Αλμιρόν)

Έβερτον – Λέστερ 1-1 (92’ Ριτσάρλισον – 5’ Μπαρνς)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 3-0 (53’ Μαχρέζ, 65’ Φόντεν, 82’ Σίλβα)