Αταλάντα – Ελλάς Βερόνα 1-2: Άλωσαν το Μπέργκαμο οι «τζιαλομπλού»!

Δεν σταματάνε τα στραβοπατήματα οι «μπεργκαμάσκι» που βρίσκονται πια στην 8η θέση της Serie A,λόγω της ήττας τους από την Ελλάς Βερόνα με 2-1

Στο φινάλε της 33η αγωνιστικής στην Serie η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ νίκησε πιο ευκολά απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ (2-1) την Αταλάντα και μείωσε από τους αντιπάλους τους στο -3

Ίσως σε ένα από τα πιο διασκεδαστικά πρώτα ημίχρονα τη φετινή σεζόν στη Serie A με τις ομάδες να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Αρχικά, ο Ρουσλάν Μαλινόφκσι με πολύ ωραίο σουτ στο 6ολεπτό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λορέντσο Μοντιπό. Λίγο αργότερα, σειρά είχαν οι Νταβίντε Φαραόνι και Τζιανλούκα Καπράρι που στόχευσαν το δοκάρι του Χουάν Μούσο, ενώ στο 36΄ο Ντουβάν Ζαπάτα για τους «μπεργκαμάσκι» έστειλε τη μπάλα λίγο πιο δίπλα από το δοκάρι της Ελάς Βερόνα

Τελικά, το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 45+3’ από τον Φεντερίκο Τσεκερίνι όταν ο Τζιοβάνι Σιμεόνε του «σέρβιρε» έτοιμο γκολ για να «παγώσει» το Gewiss Stadium.

Ενώ μόλις από τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους (55’) οι «τζιαλομπλού» διπλασίασαν τα τέρματά του με έναν τυχερό τρόπο αφού το σουτ του Ιβάν Ίλιτς που εξουδετερώθηκε από τον Μούσο, κόντραρε στον Τέουν Κουπμάινερς και κατέληξε στα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τζιόρτζιο Σκαλβίνι στο 82ο λεπτό αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην έδρα τους από την Ελλάς Βερόνα

Οι ενδεκάδες:

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Σκαλβίνι (82' Πάσαλιτς), Παλομίνο, Ντεμιράλ (56’ Τζιμσίτι), Χάτεμπουρ (56΄ Πετσέλα), Ζαπακόστα, Ντε Ρούν, Κουπμάινερς, Μαλινόφσκι (34’ Μίραντσουκ), Μπογκά (56’ Μουριέλ), Ζαπάτα

Ελάς Βερόνα (Ίγκορ Τούντορ): Μοντιπό, Τσεκερίνι (71' Βελόσο), Γκούντερ (31’ Σούταλο), Κασάλε, Φαραόνι, Λάζοβιτς (78' Ντεπάολι), Ίλιτς, Ταμέζ, Μπαράκ, Καπράρι (78' Χονγκλά), Σιμεόνε (78' Λαζάνια)