Premier League: Έπαιξε και για τον… Ντάις αλλά δεν άντεξε η Μπέρνλι – τεράστια νίκη της Νιούκαστλ με Buzzer beater! (video)

Ό,τι είχε και δεν είχε έδωσε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου η Μπέρνλι, η οποία προηγήθηκε στο πρώτο της ματς δίχως τον Σον Ντάις, αλλά δεν άντεξε, με τον Σούτσεκ να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Την ίδια ώρα, Νιούκαστλ και Λέστερ έμοιαζε πως θα αναδειχθούν ισόπαλες, αλλά ο Μπρούνο Γκιμαράες είχε διαφορετική άποψη και σκόραρε στο 94' για το 2-1!

Μπορεί η Μπέρνλι να έδωσε το πρώτο της ματς δίχως τον Σον Ντάις στον πάγκο της μετά από 9,5 χρόνια, όμως στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου έδειξε ανεπηρέαστη και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Ωστόσο, αν κάποιος είδε την εξέλιξη της αναμέτρησης, πιθανότατα στο «στρατόπεδο» των «clarets» θα επικρατεί απογοήτευση! Ο λόγος είναι πως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το πρώτο γκολ του Βέγκορστ με κεφαλιά μετά από 35 ματς πρωταθλήματος, αλλά ο σοκαριστικός τραυματισμός του Γουέστγουντ, επηρέασε άπαντες!

Ο Κορνέ αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και όσο η Μπέρνλι δεν «κλείδωνε» ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, η Γουέστ Χαμ έμοιαζε πως θα έχει την στιγμή της.

Οι γηπεδούχοι εν τέλει ισοφάρισαν στο 77’ με τον Σούτσεκ, έπειτα από στατική φάση, εν συνεχεία ούτε ο Μπενραχμά, ούτε ο Ντιοπ μπόρεσαν να διαφοροποιήσουν το 1-1 και το τελικό σκορ, μάλλον «κοστίζει» περισσότερο στην ομάδα του Μάικ Τζάκσον!

Η Μπέρνλι μένει στο -3 από την Έβερτον, αλλά όπως και να έχει, έδειξε πως έχει κάθε δικαίωμα να συνεχίσει να πιστεύει στην παραμονή της, ακόμη και χωρίς τον Σον Ντάις στην καθοδήγησή της!

Την ίδια ώρα, στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, έλαβε χώρα ένα ποιοτικό παιχνίδι ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Λέστερ, αλλά για ένα… ημίχρονο! Η Λέστερ προηγήθηκε με τον Λούκμαν στο 19ο λεπτό, στην 3η συνεχόμενη φορά που αγωνίζεται βασικός και σκοράρει, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα.

Ο Μπρούνο Γκιμαράες πέτυχε το 2ο  γκολ του στην σεζόν, σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ, ο Μπερν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του Σμάιχελ για να ισοφαρίσει, εν μέσω αποθέωσης.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε και το 1-1 έμοιαζε πως θα διατηρούνταν μέχρι τέλους. Ωστόσο, ο Γκιμαράες έκανε το 2-1 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και χάρισε στην ομάδα του μία τεράστια νίκη, κάνοντας απόσβεση και στα χρήματα που δόθηκαν για την απόκτησή του!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο 16/04

Τότεναμ – Μπράιτον 0-1 (90’ Τροσάρντ)

Γουότφορντ – Μπρέντφορντ 1-2 (55’ Ντένις - 15΄Νόργκααρντ, 95΄ Γιάνσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νόριτς 3-2 (7’ 32’ 76’ Ρονάλντο – 45’ Ντόουελ, 52΄ Πούκι)

Σαουθάμπτον – Άρσεναλ 1-0 (44΄ Μπεντνάρεκ)