Serie A: Πιέζουν για Ευρώπη οι «βιόλα» - Συνεχίζει το επιβλητικό σερί η Ουντινέζε!

Η Φιορεντίνα πήρε μία επαγγελματική νίκη κόντρα στη Βενέτσια (1-0) και πάτησε 6άδα. Πάρτι της Ούντινε απέναντι στην Έμπολι (4-1). Νίκη «χρυσάφι» για την Κάλιαρι ενάντια της Σασουόλο του Κυριακόπουλου (1-0). Ήττα σοκ για την Σαμπντόρια στη Γένοβα από την Σαλερνιτάνα (2-1).

Πλούσια αυλαία στην Serie A για την 33η αγωνιστική με την Φιορεντίνα να κάνει τη δουλειά της, ελπίζοντας σε ευρωπαϊκό εισιτήριο, την Ουντινέζε να μοιράζει θέαμα και τις Κάλιαρι και Σαλερνιτάνα να προσπαθούν να… επιβιώσουν.

Οι «βιόλα» ήταν οι καλύτεροι «11» στο Αρτέμιο Φράνκι από την αρχή μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να καθαρίσουν το ματς με ένα δεύτερο γκολ. Όμως, το γκολ του Λούκας Τορέιρα, που έσπρωξε την μπάλα από κοντινό σημείο στα δίχτυα στο 30ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του Βιντσένζο Ιταλιάνο αυτή τη σημαντική νίκη ενόψει ευρωπαϊκού εισιτήριού.

Λίγο νωρίτερα, η Κάλιαρι αντιμετώπισε την Σασουόλο που ερχόταν από την σημαντική νίκη εντός έδρας ενάντια στους «μπεργκαμάσκι» με 2-1. Αλλά το ένστικτο της επιβίωσης υπερίσχυσε για τους γηπεδούχους που πήραν αυτό το κρίσιμο τρίποντο με τη βοήθεια του Αλεσάντρο Ντιόλα στο 42ο λεπτό.

Ενώ στη Γένοβα,  η ουραγός Σαλερνιτάνα «σόκαρε» την Σαμπντόρια με ένα εμφατικό ξεκίνημα, καθώς προηγούνταν με 2-0 μόλις από το 6ο λεπτό χάρη στα γκολ των Φεντερίκο Φάτσιο και Έντερσον. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 32ο λεπτό με τον Φραντσέσκο Καπούτο, αλλά δεν πήρε τίποτα παραπάνω από τον αγώνα.

Παράλληλα, η Ουντινέζε διέσυρε με 4-1 την Έμπολι στην έδρα της συνέχισε αυτό το επιβλητικό σερί τριών νικών. Αρχικά ο Αρντιάν Ισμαίλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 6’, ο συνήθης ύποπτος Ζεράρντ Ντεουλοφέου έκανε το 2-0 στο 52’ και έκτοτε τα υπόλοιπα δύο τέρματα πέτυχαν οι Ιγκνάσιο Πουσέτο και Λάζαρ Σάμαρτζιτς. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε μόνο ο Αντρέα Πιναμόντι από την λευκή βούλα.