Premier League: Απίθανος Κριστιάνο Ρονάλντο, τρίτη συνεχόμενη ήττα η Άρσεναλ! (video)

Δεν μπορεί να εξηγηθεί με βάση την λογική αυτό που συμβαίνει με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε το 60ο χατ-τρικ της καριέρας του και έδωσε τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη Νόριτς. Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ ηττήθηκε με 1-0 από την Σαουθάμπτον, για 3η συνεχόμενη αγωνιστική και δεν εκμεταλλεύτηκε σε καμία περίπτωση την «γκέλα» της Τότεναμ!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν… μεγαλώνει! Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που κάνει για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Νόριτς, χάρη στο 2ο χατ-τρικ του Πορτογάλου στο 2022!

Αναλυτικότερα, ο Ρονάλντο σκόραρε στο 6ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Γκίμπσον και 25 λεπτά αργότερα, ήρθε η ώρα να βρει και δεύτερο τέρμα, αυτή την φορά με κεφαλιά.

Το κόρνερ του Άλεξ Τέγιες ήταν εξαιρετικό, ο Πορτογάλος βρήκε πρώτος την μπάλα και «διπλασίασε» τα τέρματα της ομάδα του, καθιστώντας σχεδόν δεδομένη την υπόθεση-νίκη απέναντι στα «καναρίνια», που είχαν και πάλι στην βασική τους ενδεκάδα τον Δημήτρη Γιαννούλη.

Ωστόσο, η Νόριτς έβγαλε αντίδραση και ξαναμπήκε στο ματς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ντάουελ να κάνει ασίστ την πάσα του Πούκι και να γίνεται ο ποδοσφαιριστής που έκανε… 21 τα γκολ της ομάδας του στην σεζόν.

Από εκεί και πέρα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν την συγκέντρωσή τους και το 2-2 από τον Πούκι ήρθε μοιραία. Ωστόσο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν άφησε και πάλι αβοήθητη τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Έκανε το χατ-τρικ, το 2ο του στο 2022  και το 60ο της καριέρας του και με το τελικό 3-2 έδωσε ξανά στην ομάδα του την δυνατότητα να ελπίζει για την τετράδα.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ ήξερε πως έπρεπε να κερδίσει την Σαουθάμπτον για να επιστρέψει στην πρώτη τετράδα, μετά την ήττα της Τότεναμ από την Μπράιτον στο Βόρειο Λονδίνο.

Οι «άγιοι» ήταν αδιάφοροι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν παρατάχθηκαν έχοντας κάτι τέτοιο στο νου τους. Είδαν την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να απειλεί από νωρίς, ο Φόρστερ ανταπεξήλθε εξαιρετικά στην απίθανη ευκαιρία του Σάκα στο 17’ και κόντρα στην ροή του ματς, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα.

Η φάση του γκολ ξεκίνησε από στατική φάση, η άμυνα των «κανονιέρηδων» δεν απομάκρυνε και το 1-0 επετεύχθη από τον Μπεντνάρεκ στο 44ο λεπτό!

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ έκανε τα πάντα για να πάντα για να ισοφαρίσει, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο Φόρστερ είχε απάντηση στις προσπάθειες των Σμιθ Ρόου και Έντεγκααρντ, κατέβασε ρολά και αποτελεί την βασικότερη αιτία που η Σαουθάμπτον πήρε την νίκη απέναντι στην Άρσεναλ.

Τέλος, στην αναμέτρηση που έκλεισε αυτές του Σαββάτου για την 33η αγωνιστική της Premier League, η Μπρέντφορντ επικράτησε με 2-1 της Γουότφορντ στο 96’, έφτασε στους 39 βαθμούς και πιθανότατα υποβίβασε τους «hornets» στην Championship.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο 16/04

Τότεναμ – Μπράιτον 0-1 (90’ Τροσάρντ)

Γουότφορντ – Μπρέντφορντ 1-2 (55’ Ντένις - 15΄Νόργκααρντ, 95΄ Γιάνσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νόριτς 3-2 (7’ 32’ 76’ Ρονάλντο – 45’ Ντόουελ, 52΄ Πούκι)

Σαουθάμπτον – Άρσεναλ 1-0 (44΄ Μπεντνάρεκ)