La Liga: Ντε Γιονγκ ο λυτρωτής για την Μπαρτσελόνα, τρίποντο Ευρώπης για την Ρέαλ Σοσιεδάδ! (video)

Ολοκληρώθηκαν και οι κυριακάτικες αναμετρήσεις της 31ης αγωνιστικής της La Liga, με την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Σοσιεδάδ να πρωταγωνιστούν με τις επικρατήσεις τους.

Θρίλερ στην Λεβάντε και κομβικής σημασίας τρίποντο της Σοσιεδάδ περιείχε το σημερινό πρόγραμμα του ισπανικού πρωταθλήματος. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λουκ Ντε Γιονγκ, ο οποίος με το δικό του buzzer-beater γκολ, χάρισε το λυτρωτικό τρίποντο στην Μπαρτσελόνα!

Το Κυριακάτικο πρόγραμμα ξεκίνησε με την αναμέτρηση της Οσασούνα, η οποία υποδέχτηκε την Αλαβές στην έδρα της και εν τέλη επικράτησε με το φτωχό 1-0. Μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης από τον Μπούντιμιρ, ο οποίος λύτρωσε τους γηπεδούχους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σειρά πήρε η μονομαχία ανάμεσα σε Εσπανιόλ και Θέλτα, όπου οι φίλοι του ισπανικού ποδοσφαίρου είδαν δεύτερο διαδοχικό 1-0.  Σε ακόμη μία περίπτωση υπήρξε δράμα, καθώς ο αγώνας κρίθηκε στο 89ο λεπτό, έπειτα από το καθοριστικό γκολ του Ιάπωνα Γου Λι, ο οποίος χάρισε στους γηπεδούχους το τρίποντο.

Προτελευταία αναμέτρηση και η Σοσιεδάδ πήρε αγχωτική νίκη στην έδρα της Έλτσε, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, χάρις στο γκολ του Καρίγιο. Η μεγάλη αντίδραση ήρθε στο δεκάλεπτο μεταξύ 30' και 40' όταν τα δύο διαδοχικά γκολ των Σόρλοθ και Λε Νορμάντ έγραψαν το εν τέλη οριστικό 2-1, δίνοντας στους Βάσκους το σημαντικό τρίποντο.

Η αυλαία έπεσε με την πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, αφού η Μπαρτσελόνα του Τσάβι ταξίδεψε στην Λεβάντε για να κυνηγήσει ακόμη μία νίκη. To πρώτο ημίχρονο την βρήκε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την κατοχή της να αγγίζει το 70%. Γεγονός που δεν μετουσιώθηκε σε μεγάλες ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δεύτερου μέρους, καθώς οι γηπεδούχοι σόκαραν τους Καταλανούς, με το προβάδισμα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράλες. Τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους,ξανά από τα έντεκα μέτρα, ωστόσο ο Μάρτι απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέργκεν.

Ακολούθησε ξέσπασμα των «μπλαουγκράνα» και άμεση ανατροπή, με τους Ομπάμεγιανγκ και Πέδρι να σκοράρουν διαδοχικά, στο 59ο και 63ο λεπτό, φέρνοντας τούμπα της αναμέτρηση. Και εκεί χτύπησε η αφέλεια τους ξανά, καθώς υπέπεσαν σε τρίτη(!) παράβαση πέναλτι, βλέποντας αυτή την φορά τον Μελέρο να ευστοχεί και να φέρνει ξανά την αναμέτρηση στα ίσα. Ώσπου ο Τσάβι έβγαλε τον άσσο από το μανίκι του, περνώντας τον Λουκ Ντε Γιονγκ στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος εξελίχθηκε σε ήρωα, σημειώνοντας ανέλπιστα στο 92ο λεπτό το τρίτο και νικητήριο τέρμα της ομάδας του!

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 8/4

Σεβίλλη – Γρανάδα 4-2: (32’ Κάρλος, 66’, Οκάμπος, 90+3’ Μιρ, 90+9’ Γκόμες – 23’ Ματσίς, 88’ Ντίαθ)

Σάββατο 9/4

Κάντιθ – Ρεάλ Μπέτις 1-2: (58’ Αλέχο – 78’ Τέγιο, 85’ πεν. Ιγκλέσιας)

Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0: (68’ πεν. Μουρίκι)

Βιγιαρεάλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1: (60’ Πεδράθα - 43’ Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης – Χετάφε 2-0 (38' Κασεμίρο, 68' Λούκας Βάσκεζ)

Κυριακή 10/4

Οσασούνα – Αλαβές 1-0 (90+2' Μπούντιμιρ)

Εσπανιόλ – Θέλτα 1-0 (89' Γου Λι)

Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (3' Καρίγιο - 31' Σόρλοθ, 39' Λε Νορμάντ)

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 2-3 ( 52' Μοράλες - 59' Ομπάμεγιανγκ, 63' Πέδρι - 83' Μερέλος - 92' Λ. Ντε Γιονγκ)