Bundesliga: «Περίπατος» τετράδας για την Λειψία, πλεονέκτημα Ευρώπης για την εξαιρετική Φράιμπουργκ! (video)

Αναμετρήσεις ύψιστης βαθμολογικής σημασίας περιείχε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga, με μεγάλες κερδισμένες τις Φράιμπουργκ και Λειψία.

Tρεις αναμετρήσεις περιείχε το σημερινό μενού του γερμανικού πρωταθλήματος, με την λευκή ισοπαλία των Μπόχουμ και Λεβερκούζεν να προηγείται των σπουδαίων επικρατήσεων της Φράιμπουργκ και της Λειψίας. Η δεύτερη μάλιστα το έκανε με εμφατικό τρόπο, απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική φέτος, Χόφενχαίμ,κερδίζοντας την κρίσιμη μάχη με το ευρύ σκορ 3-0.

Νίκη που ισούται με χρυσάφι για την Φράιμπουργκ η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 στην δυσκατάβλητη έδρα της Άιντραχτ. To σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 27ο λεπτό με τον Γκρίφο, έπειτα από μία εξαιρετική αντεπίθεση που τον έβγαλε φάτσα με τον Τραπ. Ακριβώς από το ίδιο σημείο ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54ο λεπτό ο Κόστιτς, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά στην δεξιά γωνία του Φλέκεν

Την τελευταία κουβέντα είπε ωστόσο η Φράιμπουργκ, η οποία στο 69' πλήγωσε την ομάδα της Φρανκφούρτης μέσω του Πέτερσεν, το κεφάλι του οποίου έγραψε το τελικό σκορ  2-1! Με αυτόν τον τρόπο έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να εγκαθιδρυθεί στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League, σε αντίθεση με την Άιντραχτ η οποία βλέπει την ευρωπαϊκή έξοδο να απομακρύνεται.

Στην Λειψία και συγκεκριμένα στην έδρα της ομώνυμης Red Bull έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής, με τους γηπεδούχους να διασύρουν την Χόφενχαϊμ και να πραγματοποιούν αποφασιστικό βήμα για την τετράδα. Γκολ με το καλημέρα για την ομάδα του Τεντέσκου, ο οποίος είδες τον Ενκουκού να σκοράρει μόλις στο 6ο λεπτό.

Ακολούθησε ένα μονόπλευρο, καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, με τον Μπάουμαν της Χόφενχαίμ να μαζέυει άλλες δύο φορές την μπάλα από τα δίχτυα του, έπειτα από τα εύστοχα τελειώματα των Χάλστενμπεργκ και Σομπολάι (στο 20' και 40' αντίστοιχα). Η κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε ως έχει, με αποτέλεσμα η Λειψία να οδηγηθεί σε ένα αναίμακτο τρίποντο, που την οδηγεί μόνη της στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 08/04

Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ 0-2 (12’, 71’, Μπραντ)

Σάββατο 09/04

Κολωνία – Μάιντς 3-2 (60’ Σκίρι, 78’ Λιούμπισιτς, 82' Κίλιαν - 14’ Μπούρκαρντ, 55’ Ονισίβο)

Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 1-0 (82' Λεβαντόφσκι)

Γκρόιτερ Φιρτ – Γκλάντμπαχ 0-2 (18’ Τουράμ, 24’ Πλεά)

Βόλφσμπουργκ – Αρμίνια 4-0 (11’, 38’ Νμετσά, 48’ Άρνολντ, 53’ Κρούσε)

Χέρτα – Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (31' Χαραγκούτσι - 49' αυτ. Μπάουμγκαρτλ, 53΄Προμέλ, 74' Μπέκερ, 85΄Μίτσελ)