Serie A: Τεράστιο διπλό για την Φιορεντίνα επί της Νάπολι, «στραβοπάτημα» για Αταλάντα (video)

Εξαιρετική η Φιορεντίνα, «υπέταξε» την Νάπολι σε ήττα με 3-2 στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, ενώ η Αταλάντα «λύγισε» με 2-1 στην έδρας της Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου.

Δεν κατάφερε η Νάπολι να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της Φιορεντίνα στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Η ομάδα του Βιντσένζο Ιταλιάνο στάθηκε εξαιρετικά απέναντι σε αυτή του Λουτσιάνο Σπαλέτι και πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2.

Το σκορ άνοιξε ο Γκονζάλεζ στο 29’ για τους φιλοξενούμενους μετά από μια φάση διαρκείας. Ο Ντρίες Μέρτενς έδωσε προσωρινά ελπίδες στην ομάδα του, όταν ισοφάρισε στο 58’, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Τα χαμόγελα της Νάπολι όμως δεν κράτησαν για πολύ. Ο Ικονέ έγινε και αυτός «χρυσή αλλαγή», βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του με 2-1 στο 66’, μόλις ένα λεπτό αφού πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή. Έξι λεπτά αργότερα, ο Καμπράλ «κλείδωσε» την νίκη, κάνοντας το 3-1 μετά από ασίστ του Μάλε.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Όσιμεν στο 84’, ένα γκολ που δεν ήταν αρκετό για να οδηγήσει στην ανατροπή. Έχασε «έδαφος» στη μάχη του τίτλου η Νάπολι, ενώ η Φιορεντίνα «σκαρφάλωσε» στην έβδομη θέση, ξεπερνώντας την Αταλάντα, η οποία ηττήθηκε από την Σασουόλο.

Στο MAΠEI η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου στάθηκε υπέροχα απέναντι στην Αταλάντα και πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-1. Ο Τραορέ, μετά από ασίστ του Έλληνα αμυντικού, άνοιξε το σκορ στο 24’, ενώ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 61’. Η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι κατάφερε μόνο να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τον Λουίς Μιουριέλ.

Την ίδια στιγμή η Ουντινέζε «έκοψε τα φτερά» της Βενέτσια, παίρνοντας την νίκη στο Πιερλουίτζι Πέντσο με γκολ στις καθυστερήσεις, που έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Ντεουλοφέου στο 35’ αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 85’ με τον Χένρι. Ενώ φαινόταν πως  θα έπαιρναν έναν πολύτιμο βαθμό για την μάχη τους με τον υποβιβασμό, ο Μπεκάο σκόραρε στο 90+4’ για να «χαρίσει» την νίκη στην ομάδα του. Στην ζώνη του υποβιβασμού παραμένει η Βενέτσια, τρεις βαθμούς μακριά από τη σωτηρία.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Σάββατο 09/04

Έμπολι – Σπέτσια 0-0

Ίντερ – Ελάς Βερόνα 2-0 (22’ Βαρέλα, 30’ Τζέκο)

Κάλιαρι – Γιουβέντους 1-2 (10’ Πέδρο – 45’ Ντε Λιχτ, 75’ Βλάχοβιτς)

Κυριακή 10/04

Τζένοα – Λάτσιο 1-4 (68’ Πάτρικ αυτ. – 31’ Μάρουσιτς, 45+1’, 63’, 76’ Ιμόμπιλε)

Νάπολι – Φιορεντίνα 2-3 (58' Μέρτενς, 84' Όσιμεν - 29' Γκονζάλεζ, 66' Ικονέ, 72' Καμπράλ)

Σασουόλο – Αταλάντα 2-1 (24', 61' Τραορέ - 90+3' Μιουριέλ)

Βενέτσια – Ουντινέζε 1-2 (86' Χένρι - 35' Ντεουλοφέου, 90+4' Μπεκάο)

Ρόμα – Σαλερνιτάνα (19:00)

Τορίνο – Μίλαν (21:45)