Premier League: Έκαναν τις εκπλήξεις Μπρέντφορντ και Νόριτς! (video)

Μεγάλες νίκες πανηγύρισαν η Μπρέντφορντ και η Νόριτς απέναντι σε Γουέστ Χαμ και Μπέρνλι αντίστοιχα, με την πρώτη να δείχνει πως εξασφαλίζει την παραμονή της και την δεύτερη να συνεχίζει να ελπίζει πως θα καταφέρει να συνεχίσει στην Premier League. Την ίδια ώρα, η Λέστερ επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-1!

Νίκες που στο τέλος της σεζόν ενδέχεται να διαδραματίσουν κομβικό ρόλο στην διαμόρφωση της βαθμολογίας, πραγματοποίησαν τόσο η Μπρέντφορντ με 2-0 απέναντι στην Γουέστ Χαμ, όσο και η Νόριτς με το ίδιο σκορ κόντρα στην Μπέρνλι! Παράλληλα, η Κρίσταλ Πάλας ηττήθηκε με 2-1 από την Λέστερ στο Κινγκ Πάουερ και δεν έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή της νίκη με την Άρσεναλ.

Αναλυτικότερα, τα «καναρίνια», τα οποία είχαν στην βασική τους ενδεκάδα τον Δημήτρη Γιαννούλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, για δεύτερη φορά στην σεζόν, κατάφεραν να «υποτάξουν» την Μπέρνλι του Σον Ντάις, παρά την βελτίωση στην ψυχολογία της, μετά το 3-2 επί της Έβερτον στην προηγούμενη αγωνιστική!

Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Λες Μελού, η Μπέρνλι πίεσε, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 66’ με τον Κορνέ, αλλά δεν βρήκε το γκολ ισοφάρισης. Κάπως έτσι, ανέβασε τις γραμμές της και ο Πούκι έκανε το 2-0 στο 86’, έχοντας πλέον ακριβώς τα μισά γκολ της ομάδας του σε ολόκληρη την χρονιά (10).

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ πήρε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς, κόντρα στην «κουρασμένη» Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγιες. Ο Εμπουεμό άνοιξε το σκορ, έπειτα από ασίστ του Ιβάν Τόνεϊ και εν συνεχεία ο Άγγλος επιθετικός, πέτυχε το 12ο του γκολ στο 2022 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τέλος, στο πιο αδιάφορο ματς της ημέρας, η Λέστερ επικράτησε με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντρίουσμπερι Χολ. Με δική του ασίστ, σκόραρε ο Λούκμαν για δεύτερη φορά τον τελευταίο 1,5 μήνα και με φοβερό σουτ στο 45’ έκανε το 2-0! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζαχά στο 66ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης είχε αστοχήσει σε πέναλτι!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Νιούκαστλ – Γουλβς 1-0 (66’ Γουντ)

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (27’ Γκόρντον)

Άρσεναλ – Μπράιτον 1-2 (88’ Έντεγκααρντ - 28’ Τροσάρντ, 67’ Μεπού)

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 0-6 (8’ Αλόνσο, 16’, 54' Μάουντ, 21’, 49' Βέρνερ,  31’ Χάβερτς)

Γουότφορντ – Λιντς 0-3 (21’ Ραφίνια, 73’ Ροντρίγκο, 85' Χάρισον)

Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4 (3’, 66΄, 71’ Σον, 50’ Κουλουσέφσκι)