La Liga: Δεν απέδρασε με τη νίκη από το Θεράμικα η Μπιλμπάο - Ανατροπή στο φινάλε για τη Ρεάλ Μπέτις!

Μοιρασιά στο Θεράμικα ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Μπιλμπάο που παλεύουν για το… UEFA Europa Conference League (1-1). Η Ρεάλ Μπέτις πέτυχε μία τεράστια νίκη-ανατροπής απέναντι στην Κάντιθ, γυρνώντας το εις βάρος της 1-0 χάρη στα γκολ των Τέγιο και Ιγκλέσιας (2-1).

Η Βιγιαρεάλ δεν νίκησε για τρίτη σερί φορά στο πρωτάθλημα, αλλά έσωσε την 6η θέση λόγω Πεδράθα.  Οι Ανδαλουσιάνοι απέφυγαν το κάζο από την Κάντιθ και συνεχίζουν το κυνήγι με Σεβίλλη, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα για τετράδα!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» υποδέχθηκε την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Θεράμικα με φόντο την 7η θέση. Οι ομάδες ήταν «πεινασμένες» για νίκη και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτή που πήραν το προβάδισμα στο 43ο λεπτό με τον Ραούλ Γκαρθία να σκοράρει εξ’ επαφής έπειτα από τρομερή ατομική ενέργεια του Ικέρ Μουνιαίν.

Όμως ο εορταζόμενος Αλφόνσο Πεδράθα με στυλ αλά Ζεράρντ Μορένο ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1 στο 60ο λεπτό και διατήρησε την ομάδα του στην 6η θέση.

Λίγο νωρίτερα, η Κάντιθ ήταν αυτή που «καιγόταν» για το τρίποντο και όλα έδειχναν πως θα καταφέρει να επικρατήσει επί της ομάδας του Μανουέλ Πελεγκρίνι χάρη στο γκολ του Ιβάν Αλέχο στο 58ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πως είναι αρκετά σκληροί για να πεθάνουν, αφού ο Κρίστιαν Τέγιο ισοφάρισε αρχικά στο 78ο λεπτό σε 1-1 με πολύ ωραίο συρτό σουτ εκτός περιοχής και επτά λεπτά αργότερα ο Μπόρχα Ιγκλέσιας ολοκλήρωσε την υπόθεση ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από την άσπρη βούλα.