Βιγιαρεάλ – Μπάγερν Μονάχου 1-0: Έσπασε το αήττητο των Βαυαρών… αλλά όλα θα κριθούν στην Allianz Arena! (video)

Το «κίτρινο υποβρύχιο» εντυπωσίασε και επικράτησε με 1-0 επί της Μπάγερν Μονάχου, σταματώντας το αήττητο σερί των 25 εκτός έδρας αγώνων που είχαν δημιουργήσει μέχρι πρότινος οι Βαυαροί. Το πρώτο βήμα έγινε για την ομάδα του Έμερι που αισθάνεται... αδικημένη με το αποτέλεσμα.

Βιγιαρεάλ και Μπάγερν Μονάχου αναμετρήθηκαν στο «Θεράμικα» για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του UEFA Champions League σε μία ιστορική στιγμή για την πόλη του Βίγια-Ρεάλ

Οι Βαυαροί ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή του αγώνα στα πρώτα λεπτά του ματς, όμως χρειάστηκε μόλις μία φάση για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι για να σκοράρουν και να κάνουν το 1-0. Ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο πάσαρε στον Ντάνι Παρέχο και αυτός από το σημείο του πέναλτι με σέντρα-σουτ βρήκε τον Άρναουτ Ντανζούμα που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάνουελ Νόιερ

Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε αποκτήσει ρυθμό και αυτοπεποίθηση και στο 42ολεπτό ο Φράνσις Κοκλέν πέτυχε ένα τρομερό γκολ που κρέμασε τον Νόιερ, αλλά τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης από το VAR. Μάλιστα, ο Ετιέν Καπουέ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του λίγο πριν το ημίχρονο αλλά το σουτ του κατέληξε αρκετά άουτ από την εστία του Γερμανού τερματοφύλακα

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Ζεράρντ Μορένο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής που τράνταξε το δοκάρι του αρχηγού της Μπάγερν. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Αλφόνσο Ντέιβις απέτρεψε…. σίγουρο γκολ από τον Ισπανό που πήγε λίγες στιγμές αργότερα να κρεμάσει τον Νόιερ από το κέντρο του γηπέδου.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν απείλησε με τον Κομάν στο 68ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως ο Χερόνιμο Ρούλι επενέβη, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Εν συνεπεία οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν με το... κολακευτικό 1-0 και όλα όπως φαίνεται θα κριθούν στη Γερμανία.

Οι ενδεκάδες:

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ (81' Οριέ), Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν, Καπουέ, Κοκλέν (59’ Πεδράθα), Παρέχο, Λο Σέλσο, Ντανζούμα (81' Τσουκουέζε), Μορένο

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (71’ Ζίλε), Ουπαμεκανό, Ερνταντέζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Μουσιάλα, Μίλερ (61’ Σανέ), Κομάν, Γκνάμπρι (61’ Γκορέτσκα) (90+4' Ρόκα), Λεβάντοφσκι