Μπενφίκα-Λίβερπουλ 1-3: Κόκκινος θρίαμβος στο Ντα Λουζ, με πρωταγωνιστή τον «μισητό» Ντίαζ! (video)

Το "Ντα Λουζ" άνοιξε τις πύλες του για την διεξαγωγή του Μπενφίκα - Λίβερπουλ, στο πλαίσιο των προημιτελικών του UEFA Champions League. Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ πήραν τεράστιο προβάδισμα με σκορ 3-1 ενόψει της ρεβάνς στο Άνφιλντ. Προβάδισμα που ήρθε κυρίως χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Ανάσα έδωσε στους "Αετούς" ο... καυτός Ντάργουιν Νούνιες, αλλά ο Λουίς Ντίας έγραψε το τελικό σκορ στο 88ο λεπτό.
Την 8η σερί εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε με τη Λίβερπουλ ο Γιούργκεν Κλοπ, αριθμός ρεκόρ για τον Γερμανό προπονητή στον πάγκο των "κόκκινων". Η συγκεκριμένη επιτυχία δεν θα μπορούσε να έρθει στο πλέον κατάλληλο ματς, μιας και στο "Ντα Λουζ", οι Άγγλοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του UEFA Champions League με το τελικό 3-1. Η... μισή δουλειά έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο μέρος να είναι πιο ισορροπημένο. Νούνιες και Ντίας οι σκόρερ στο δεύτερο 45λεπτο. Δύο γκολ διαφορά για τη Λίβερπουλ ενόψει της ρεβάνς στο "Άνφιλντ". Ισχυρό προβάδισμα αν μη τι άλλο...

1ο Ημίχρονο

Καθηλωτικό πρώτο μέρος, με την Λίβερπουλ να είναι καταιγιστική για την μεγαλύτερη περίοδο του 45λεπτου. Γεγονός που πιστώθηκε με το γκολ που πέτυχε από νωρίς, πριν καν την συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού, όταν ο Κονατέ σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον

Το σφυροκόπημα συνέχισε, ελέω και των αργών αντιδράσεων της μεσαίας γραμμής των Πορτογάλων, με την μπάλα να μεταβιβάζεται εύκολα στα πόδια των ορεξάτων ΣαλάχΝτίας και Μανέ. Μάλιστα οι δύο τελευταίοι συνεργάστηκαν στο 34' για να σκοράρει ο Σενεγαλέζος σε κενή εστία, φάση η οποία ξεκίνησε από ασύλληπτη μπαλιά του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ.

2ο Ημίχρονο

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος και σε αυτό συνέβαλε το γρήγορο γκολ του νεαρού Νούνιες, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Ράφα Σίλβα και λάθος τοποθέτηση του Κονατέ. Ακολούθησε ψυχρολουσία για τους «κόκκινους», οι οποίοι είδαν τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να πιέζουν σταθερά για την ισοφάριση.

Όλα αυτά μέχρι το 65', καθώς οι Πορτογάλοι παρασύρθηκαν από την παρουσία της Λίβερπουλ, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται αμφότερες σε νευρικότητα και λάθος μεταβιβάσεις. To παιχνίδι κύλισε στο ίδιο τέμπο, ώσπου το Ντα Λουζ πάγωσε, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου. Μία εξαιρετική μπαλιά του σημερινού κορυφαίου Κεϊτά έβγαλε τον Ντίας αντιμέτωπο με τον Βλαχοδήμο, τον οποίο ντρίμπλαρε για να πλασάρει σε κενή εστία. Τελική επικράτηση με σκορ 3-1 έπειτα από 96 λεπτά παιχνιδιού, χάρις το αριστερό του Κολομβιανού που τόσο αποδοκιμάστηκε, λόγω του παρελθόντος του στην μισητή για τους οπαδούς της Μπενφίκα, Πόρτο