La Liga: Πάρτι της Ρεάλ Μπέτις κόντρα στην Οσασούνα – Στραβοπάτησαν οι «νυχτερίδες»!

Ρεάλ Μπέτις διέσυρε την Οσασούνα με 4-1 και μείωσε τη διαφορά της από την 4η Μπαρτσελόνα. Βαλένθια και Κάντιθ μοιράστηκαν τους βαθμούς στο Μεστάγια (0-0). Το φιλί της ζωής έδωσε ο Μίγια στη Γρανάδα για να σώσει το βαθμό (2-2).

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν οι μόνοι που κατάφεραν να νικήσουν κόντρα στην Οσασούνα, φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στους στόχο της. Παράλληλα Βαλένθια, Κάντιθ, Γρανάδα και Ράγιο Βαγιεκάνο έ«Χ»ασαν βαθμούς.

Η Βαλένθια δυσκολεύτηκε απέναντι στη σκληροτράχηλη Κάντιθ που παλεύει για την παραμονή της στη La Liga και οι ομάδες έμεινα στην απόλυτη ισοπαλία με τους φιλοξενούμενους να είναι όμως πιο κοντά στη νίκη.

Ενώ την ίδια ώρα η Ράγιο Βαγιεκάνο έκανε το τέλειο ημίχρονο ενάντια στη Γρανάδα, αφού σκόραρε δύο φορές με τους Αλεχάνδρο Κατένια στο 6’ και τον Σέρχι Γκουαρδιόλα στο 17’. Παρόλα αυτά η κόκκινη κάρτα του Σάντι Κομεσάνια στο 51ο λεπτό έβαλε δύσκολα στην ομάδα του και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 67’ με τον Χόρχε Μολίνα και στο 90+4’ ο Λουίς Μίγια ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 2-2 ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα η Ρεάλ Μπέτις διέλυσε με 4-1 την Οσασούνα. Αρχικά ο Χουάνμι άνοιξε το σκορ στο 34’ με…τάκλιν, εκμεταλλεύοντας  την ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο ίδιος με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο Άντε Μπούντιμιρ με τρομερό τελείωμα μείωσε σε 2-1 στο 65’, όμως από εκεί ήρθε και πάλι ο Χουάνμι για να σερβίρει δυο γκολ στους Γουίλιαμ Καρβάλιο και Άλεξ Μορένο αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Με τον Ισπανό να γίνεται ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των Ανδαλουσιάνων που σκοράρει δύο γκολ και μοιράζει δύο ασίστ στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν