Serie A: Μεγάλη νίκη βαθμολογικά για Νάπολι, επίδειξη δύναμης από Ουντινέζε (video)

Σημαντική νίκη για Νάπολι, που πιέζει πλέον την Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ επίδειξη δύναμης έκανε η Ουντινέζε απέναντι στην Κάλιαρι.

Σπουδαία νίκη της Νάπολι στην έδρα της Αταλάντα με 3-1. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν πιο αποτελεσματική, έφυγε με το τρίποντο από το Μπέργκαμο και πλέον κοιτάζει… στα μάτια την Μίλαν.

Οι «παρτενοπέι» έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την επικράτησή τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 2-0. Ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ στο 14’ με πέναλτι ενώ στο 37’ «σέρβιρε» τον Πολιτάνο για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Μάρτεν Ντε Ρουν στο 58’ η ανατροπή δεν έγινε ποτέ. Ο Ελμάς θα έκανε το 3-1 στο 81’, «κλειδώνοντας» έτσι την νίκη για την Νάπολι.

Την ίδια στιγμή, στο Ούντινε, η Ουντινέζε πέτυχε μια ευρεία νίκη με 5-1 απέναντι στην Κάλιαρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32’ με εξαιρετικό γκολ του Ζοάο Πέδρο, στην συνέχεια όμως το γήπεδο… κατηφόρισε.

Ο Μπεκάο θα ισοφάριζε μόλις έξι λεπτά αργότερα, ενώ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπέτο θα έκανε το 2-1. Η Ουντινέζε δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Στο δεύτερο μέρος ήταν κυριαρχική, με τον Μπέτο να βρίσκει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 49’.

Ο Μολίνα θα έκανε το 4-1 στο 59’, ενώ ο Πορτογάλος επιθετικός θα ολοκλήρωνε το χατ τρικ του στο 73’. Ο Αλμπέρτο Γκράσι της Κάλιαρι είδε την κόκκινη κάρτα στο 82’, βάζοντας το «κερασάκι» στην τούρτα για την ομάδα του.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Σάββατο 2/4

Σπέτσια – Βενέτσια 1-0 (90+4’ Γκιάσι)

Λάτσιο – Σασουόλο 2-1 (17’ Λατσάρι, 51’ Μιλένκοβιτς-Σάβιτς – 90+4’ Τραορέ)

Σαλερνιτάνα – Τορίνο 0-1 (18’ Μπελότι)

Κυριακή 3/4

Φιορεντίνα – Έμπολι 1-0 (58’ Γκονζάλεζ)

Αταλάντα – Νάπολι 1-3 (58’ Ντε Ρουν– 14’ Ινσίνιε, 37’ Πολιτάνο, 81’ Ελμάς)

Ουντινέζε – Κάλιαρι 5-1 (38’ Μπεκάο, 45’, 49’, 73’ Μπέτο, 59’ Μολίνα – 32’ Ζοάο Πέδρο)

Σαμπντόρια – Ρόμα (19:30)

Γιουβέντους – Ίντερ (21:45)