Παγκόσμιο Κύπελλο: Η Ουρουγουάη «τσέκαρε» το εισιτήριο για Κατάρ - Ήττα, αλλά πρόκριση για το Εκουαδόρ! (video)

Ένα γκολ του Αρασκαέτα ήταν αρκετό για να «σφραγίσει» το εισιτήριο της Ουρουγουάης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, εκεί όπου θα βρεθεί και το Εκουαδόρ, παρά τη βαριά ήττα με 3-1 (25/03) από την Παραγουάη.
Η Ουρουγουάη με το... φτωχό, αλλά απίστευτα σημαντικό 1-0 εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. «Λυτρωτής» ο Αρασκαέτα, που με ένα γκολ στο 42ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και «χάρισε» το τρίποντο-πρόκριση στη χώρα του.

Κάτι ανάλογο κατάφερε και το Εκουαδόρ, παρότι ηττήθηκε με το βαρύ 3-1 από την Παραγουάη. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού μόλις στο 9ο λεπτό οι «La Tri» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μοράλες. Δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο μέρος, ο Χινκάπι με αυτογκόλ έγραψε το 2-0, ενώ ο Αλμιρόν στο 54' έκανε την αναμέτρηση περίπατο για τους γηπεδούχους, ανέβαζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφερε το Εκουαδόρ ήταν να βρει το γκολ της τιμής στο 85' από την «άσπρη βούλα», με τον Καϊσέδο να γράφει το τελικό 3-1.

Στις έτερες αναμετρήσεις της βραδιάς, η Κολομβία έκανε... πάρτι και επικράτησε με 3-0 της Βολιβίας, διατηρώντας «ορθάνοιχτο» το ενδεχόμενο πρόκρισης στο Μουντιάλ μέσω της πέμπτης θέσης και των μπαράζ που οδηγεί. Μαζί της θα «παλέψουν», Περού και Χιλή, με την τελευταία να γνωρίζει τα ξημερώματα της Παρασκευής (25/03) βαριά ήττα με 4-0 από την ήδη παρούσα στο Μουντιάλ, Βραζιλία. Υπενθυμίζεται πως σε ανάλογη θέση με τη «Σελεσάο» βρίσκεται και η Αργεντίνη που έχει εξασφαλίσει το εισιτήριό της.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Ουρουγουάη - Περού 1-0 (42' Αρασκαέτα)
Κολομβία - Βολιβία 3-0 (39' Ντίας, 72' Μπόρχα, 90' Ουρίμπε)
Βραζιλία - Χιλή 4-0 (44' Νεϊμάρ, 45+1' Βινίσιους, 72' Κουτίνιο, 90+1' Ριτσάρλισον)
Παραγουάη - Εκουαδόρ 3-1 (10' Μοράλες, 45+6' αυτ. Χινκάπι, 54' Αλμιρόν - 85' Καϊσέδο)
Αργεντινή - Βενεζουέλα (26/03, 01:30)