Άγιαξ – Φέγενορντ 3-2: Χρυσή ανατροπή από τον Άντονι στο τέλος και το De Klassieker ανήκει στον «Αίαντα»!

Ίδρωσε κόντρα στην 3η Φέγενορντ ο Άγιαξ αλλά κατάφερε να πάρει αυτούς τους υπερπολύτιμους βαθμούς για να διατηρήσει τον «Αίαντα» στην πρώτη θέση της Eredevisie (3-2).

Συνήλθε άμεσα από το χαστούκι της Μπενφίκα η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ και έκανε την δουλειά της με περιπετειώδη τρόπο κόντρα στην Φέγενορντ

Αρχικά, κεφάλι στο σκορ του ντέρμπι πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λουίς Σινιστέρα να γίνεται ο τελικός αποδέκτης σε μία εκπληκτική αντεπίθεση, παγώνοντας την Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα στο 8’ και γράφοντας το 1-0. Στο 24’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σεμπαστιάν Αλέ, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκους Τιλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και την έστειλε με την… νίκη στα χέρια της στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τεν Χαγκ ήταν αυτή που δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες και τελικά νίκησε για δεύτερη τον εκπληκτικό Οφίρ Μαρσιάνο με τον Ντούσαν Τάντιτς να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78ο λεπτό. Ενώ, την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση είπε ο Άντονι με πλασέ από το σημείο του πέναλτι σηκώνοντας στο πόδι… όλο το Άμστερνταμ λίγο πριν αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι ενδεκάδες:

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζραουί, Μαρτίνες (90’ Σχουρς), Μπλιντ (69’ Ταγκλιαφίκο), Τίμπερ, Άλβαρεζ (46’ Κλάασεν), Γκράβενμπερχ, Μπέργκχαϊς (69’ Μπρόμπεϊ), Άντονι, Τάντιτς, Αλέ

Φέγενορντ (Άρνε Σλοτ): Μαρσιάνο, Γκερτρούιντα, Τράουνερ, Σενέσι, Μαλάσια, Τόορνστρα (63’ Χέντρικς), Άουρσνες, Τιλ, Νέλσον, Σινιστέρα (Σινιστέρα), Ντέσερς (76’ Λίνσεν)