Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 4-0: Πέταξαν προς τα ημιτελικά του Γουέμπλεϊ οι «αετοί» του Λονδίνου! (video)

Μεσημεριανός περίπατος για την αρμάδα του Βιεϊρά που ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της «προβληματικής» Έβερτον (4-0).

Κρίσταλ Πάλας και Έβερτον αναμετρήθηκαν στο Selhurst Park για τα προημιτελικά του FA Cup με την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά να μην βρίσκει πρόβλημα και να περιμένει μέχρι τις 19:30 (ώρα Ελλάδος) για να μάθει τον αντίπαλό της για τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία σημαντική απώλεια για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, καθώς ο Άντρος Τάουνσεντ τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό και αποχώρησε κουτσαίνοντας. Προκαλώντας πονοκέφαλο στον Άγγλο προπονητή ενόψει συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στη συνέχεια, ο (σημερινός) αρχηγός της Πάλας τιμώρησε την άμυνα των «ζαχαρωτών» και έγραψε το 1-0 με κεφαλιά στο 25’, αφήνοντας «άγαλμα» τον Τζόρνταν Πίκφορντ

Στο 33’ ο Ζαν Φιλίπ Ματετά πάσαρε στον Γουίλφριντ Ζαχά με υπερπροσπάθεια, όμως το σουτ του Ιβοριανού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από πολύ πλεονεκτική θέση. Αλλά οκτώ λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Γάλλος επιθετικός εκτέλεσε τον Πίκφορντ για να γράψει το 2-0 και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με μαξιλαράκι ασφαλείας.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι «κατέβασαν» τους υψηλούς ρυθμούς που είχαν αναπτύξει όμως τα «ζαχαρωτά» παρά την έλευση του Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν στον αγωνιστικό χώρο από το 46ο λεπτό δεν κατάφεραν να βρουν ούτε το γκολ της… τιμής που θα τους ξαναέβαζε στο ματς και αποχαιρέτησαν τον αρχαιότερο θεσμό του «Νησιού».

Αντιθέτως, δέχθηκαν και τρίτο γκολ από τον Ζαχά με «περιπετειώδες» τρόπο που έχασε ακόμα και ο… σκηνοθέτης. Αφού, το σουτ του Μίκαελ Ολισέ κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι του Πίκφορντ και στη συνέχεια ο 29άχρονος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία σημειώσει το 3-0 και λίγο αργότερα ο Γουίλ Χιούς με παρόμοιο τρόπο να πρόσθεσε το «κερασάκι» στη τούρτα για το τελικό 4-0

Οι ενδεκάδες:

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά): Μπάτλαντ, Κλάιν, Άντερσεν, Γκούεχι, Μίτσελ, Κουγιατέ (83' Χιούς), Γκάλαχερ, Έζε (71’ Μιλιβόγεβιτς), Ολισέ (83' Μπεντέκε), Ζαχά, Ματετά (71’ Εντουάρντ)

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κιν, Γκόντφρεϊ, Χόλγκεϊτ, Κόουλμαν (73’ Ιγουόμπι), Κένι (46’ Κάλβερτ-Λιούιν), Ντουκουρέ, Γκόμες, Γκόρντον, Τάουνσεντ (17’ Γκρέι), Ριτσάρλισον