Bundesliga: Ανατροπή… σωτηρίας για Στουτγκάρδη – Επιτέλους νίκη για Χέρτα

Ολοκληρώθηκαν οι τέσσερις πρώτες αναμετρήσεις της ημέρας (19/3) για την 27ης αγωνιστικής στην Bundesliga, οι οποίες φέρνουν σημαντικές ανακατατάξεις στην ουρά της βαθμολογίας.

«Φωτιά» στην μάχη της παραμονής στην Bundesliga μετά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων του Σαββάτου (19/3), καθώς πλέον τέσσερις ομάδες βρίσκονται σε απόσταση ενός βαθμού. Μεγάλη κερδισμένη η Στουτγκάρδη, που πήρε σημαντική νίκη στο «εξάποντο» κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, ενώ η Χέρτα Βερολίνου έφτασε στην πρώτη της νίκη μέσα στο 2022, μετά από 10 διαδοχικά ματς.

Ματσάρα με πέντε γκολ αυτή ανάμεσα σε Στουτγκάρδη και Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο μέρος, χάρις τα γκολ των Χαν στο 6’ και Γκρέγκοριτς στο 45+1’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν ισάριθμες φορές, με τον Άντον στο 44’ και τον Μαρμούς στο 79’, ενώ ολοκλήρωσαν την σπουδαία ανατροπή με τον Τιάγκο στο 85’. Έτσι, η ομάδα του Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) «ξεκόλλησε» από την επικίνδυνη ζώνη, «πιάνοντας» την Άουγκσμπουργκ στους 26 βαθμούς, χωρίς όμως να έχει αποφύγει τον κίνδυνο.

«Αέρας»… Φέλιξ Μάγκατ στην Χέρτα! Η ομάδα του Βερολίνου μετρούσε οκτώ ήττες και δύο ισοπαλίες μέσα στο 2022, όμως η γκίνια έσπασε. «Θύμα» η Χοφενχάιμ, την οποία φόρτωσε με τρία γκολ. Σταρκ (39’), Μπελφοντίλ (63’) και Τουσάρτ (74’) οι σκόρερ των γηπεδούχων που έφτασαν επίσης τους 26 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη «πλήρωσαν» το κακό δεύτερο ημίχρονο, όπου παρά την υπεροχή που είχαν δε κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία της Χέρτα.

Άνετη επικράτηση της Μάιντς με 4-0 απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Μόλις από το πρώτο λεπτό πήραν προβάδισμα οι γηπεδούχοι με τον Μπουρκάρντ, με τα υπόλοιπα τέρματα να τα πετυχαίνουν στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα. Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από Νιακιτέ (65’) και Ινγβάρτσεν (79’) και ένα ακόμη γκολ ενδιάμεσα από τον Μπουρκάρντ ολοκλήρωσαν την συντριβή της Αρμίνια, που κατρακύλησε στην προ-τελευταία θέση.

Τέλος, μεγάλη γκέλα για την Φράιμπουργκ στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το «τριφύλλι» κατάφερε να αντέξει στην πίεση των αντιπάλων, ενώ μάλιστα είχε και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για γκολ. Καμία από τις δύο εν τέλει δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή 18/03

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ (διεκόπη)

Σάββατο 19/03

Γκρόιτερ Φιρτ – Φράιμπουργκ 0-0

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 3-2 (44’ Άντον, 79’ Μαρμούς, 85’ Τιάγκο – 6’ Χαν, 45+1’ Γκρέγκοριτς)

Χέρτα Βερολίνου – Χοφενχάιμ 3-0 (39’ Σταρκ, 63’ Μπελφοντίλ, 74’ Τουσάρτ)

Μάιντς – Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (1’, 75’ Μπουρκάρντ, 65’ πεν.  Νιακιτέ, 79’ πεν. Ινγβάρτσεν)

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου (19:30)