Bundesliga: «Τετράδα» με… εξάρα για τη Λειψία - Επέστρεψε ο Χάαλαντ, παρέμεινε κοντά στην πρώτη θέση η Ντόρτμουντ! (video)

Η εμφατική νίκη της Λειψίας με 6-1 (13/03) επί της Γκρόιτερ Φιρτ και ένα σημαντικό τρίποντο της Μπορούσια Ντόρτμουντ επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ, έστω και με το… φτωχό 1-0, έριξαν την «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, αφού τόσο η Μπορούσια Ντόρτμουντ, όσο και η Λειψία, επικράτησαν της Αρμίνια Μπίλεφελεντ και της Γκρόιτερ Φιρτ αντίστοιχα.

Με δεδομένο πως το… ξέσπασμα των «ταύρων» απέναντι στην ουραγό της Bundesliga, την οποία φιλοδώρησε με έξι γκολ, δεν προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση, οι «εκπλήξεις» σταμάτησαν στην εντός έδρας ήττα της Μπάγερ Λεβερκούζεν από την Κολωνία, λίγες ώρες νωρίτερα (13/03, 1-0). Αντιθέτως, η νίκη της Μπορούσια Ντόρτμουντ με το ίδιο σκορ, ήταν πλήρως αναμενόμενη.

Οι Βεστφαλοί με το 1-0 υπέρ τους, εξασφάλισαν πως για τέταρτο σερί παιχνίδι παραμένουν αήττητοι, ενώ κατέγραψαν και τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους εντός έδρας. Το 2ο γκολ του Βολφ στα τελευταία τρία ματς μάλιστα, τους κράτησε στο -7 από την πρωτοπόρο στη βαθμολογία, Μπάγερν Μονάχου, από την οποία, ωστόσο, έχουν ένα ματς λιγότερο.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική, η Λειψία μετέτρεψε σε πάρτι την επίσκεψή της στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ και με το εμφατικό 6-1, πάτησε «τετράδα»! Έχουσα έξι διαφορετικούς σκόρερ, παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι στο γερμανικό πρωτάθλημα, απέχει μόλις έναν βαθμό από την 3η Μπάγερ Λεβερκούζεν και ξύπνησε… μνήμες, από μία άλλη «εξάρα» προ ολίγων ημερών, όταν επικράτησε με 6-1 της Χέρτα (20/02).

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό, οι Σίλβα (17’), Φόρσμπεργκ (32’),  Λάιμερ (35’) και Χένρικς (45’), της έδωσαν προβάδισμα «ασφαλείας», πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σιμάκαν στο 59’ και ο Ενκουνκού δέκα λεπτά αργότερα, απλώς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο 6-1!

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο 12/3

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 1-1 (32’ Μπαουμγκάρτνερ – 45+3’ Λεβαντόφσκι

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 3-2 (7’,44’ Γκρίφο, 87’ Σλότερμπεκ – 52’ Κρούζε, 84’ Άρνολντ)

Ουνιόν Βερολίνου – Στουτγκάρδη 1-1 (41’ Αβονίγι – 90’ Καλάιτζιτς)

Γκλάντμπαχ – Χέρτα Βερολίνου 2-0 (24΄ Πλεά, 59’ Γκίντερ)

Κυριακή 13/3

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Κολωνία 0-1 (67’ Σίντλερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπόχουμ 2-1 (46’ Μάσοβιτς, 52’ Καμάντα – 19’ Πόλτερ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (21’ Βολφ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Λειψία 1-6 (4’ Λέβελινγκ – 17’ Σίλβα, 32’ Φόρσμπεργκ, 35’ Λάιμερ, 45’ Χένρικς, 59’ Σιμακάν, 70’ Ενκουνκού)