Premier League: Ο Χάβερτς έδωσε… ανάσα στην Τσέλσι και ο Κόαντι «βύθισε» την Έβερτον! video)

Όλα έδειχναν πως η Τσέλσι δεν θα κατάφερνε να φύγει νικήτρια από το ματς με τη Νιούκαστλ, με τις «καρακάξες» να ήταν αήττητες μέσα στο 2022! Ωστόσο, ο Χάβερτς είχε διαφορετική άποψη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 89ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα (1-0)! Την ίδια ώρα, η Έβερτον «βυθίζεται» ακόμη περισσότερο, καθώς η Γουλβς με το γκολ του Κόαντι κέρδισε και στο Γκούντισον Παρκ και είναι 8η με ασύλληπτα ρεκόρ!

Οι Άγγλοι το χαρακτήριζαν ως το «ματς της ντροπής», τα τελευταία 24άωρα. Ξέφευγαν από το αγωνιστικό του πράγματος και θεωρούσαν πως μεγαλύτερη σημασία έχει το γεγονός πως ο πρώην πρόεδρος της Τσέλσι, Ρόμαν Αμπράμοβιτς και οι Σαουδάραβες της Νιούκαστλ δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στην Premier League, για διαφορετικούς λόγους ο κάθε ένας.

Ωστόσο, το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες στο Στάμφορντ Μπριτζ ήταν αρκετά καλό, με το τελευταίο πεντάλεπτο να αναδεικνύει τους λόγους και τον Χάβερτς να το «υπογράφει»!

Αναλυτικότερα, οι «καρακάξες» οδήγησαν το ματς ακριβώς εκεί που ήθελαν. Περιόρισαν τις απειλές προς την εστία τους, εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό της Τσέλσι, από τα τελευταία γεγονότα που αφορούν το μέλλον της και θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, αν ο εκπληκτικός Μεντί δεν έκανε μία εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Φρέιζερ, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι ήθελε αλλά δεν μπορούσε, με άμεση συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πιστέψουν πως μπορούν να φύγουν με αποτέλεσμα και από το Λονδίνο, προκειμένου να παρέμεναν αήττητοι για ακόμη ένα ματς στο 2022!

Εκεί όμως εμφανίστηκε ο Χάβερτς! Σκόραρε με εξαιρετικό πλασέ στο 89ο λεπτό, είχε δοκάρι δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και με το τελικό 1-0 που διαμόρφωσε, απέδειξε πως η Τσέλσι και έχει… σφυγμό και μένει ανεπηρέαστη από τις «σειρήνες» που ακούγονται στα πέριξ.

Την ίδια ώρα, η Έβερτον εξακολουθεί να «βυθίζεται» στην βαθμολογία, παρά το γεγονός πως ο Φρανκ Λάμπαρντ αντικατέστησε τον Ράφα Μπενίτεθ και έδειχνε να καταφέρνει να αλλάζει την αύρα που επικρατούσε στο Γκούντισον Παρκ.

Απέναντι στην Γουλβς όμως, τα πράγματα σίγουρα δεν θα ήταν εύκολα, πράγμα που αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Τα «ζαχαρωτά» είχαν σημαντικές στιγμές με τον Ριτσάρλισον και τον Γκρέι στο 6ο και το 21ο λεπτό αντίστοιχα, αλλά είδαν τον Σα να είναι και πάλι «βράχος», διατηρώντας το «μηδέν» για την Γουλβς για 14ο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς, πράγμα ρεκόρ στον 21ο αιώνα για όλες τις ομάδες της Premier League!

Από εκεί και πέρα, ο αρχηγός της Γουλβς, Κόαντι άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό, η Έβερτον πίεσε αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Ριτσάρλισον και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Σαφώς και μιλάμε για την καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή της Γουλβς μετά από 29 ματς σε ολόκληρη την ιστορία της, μετρώντας 29 γκολ υπέρ της και 46 βαθμούς!

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της Premier League, Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα δεν προσέφεραν κάτι το ιδιαίτερο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και πήγαιναν να «χαρίσουν» την δεύτερη «λευκή» ισοπαλία της 29ης αγωνιστικής.

Ένα αποτέλεσμα που για τις δύο ομάδες στην έδρας της Γουέστ Χαμ είναι… σύνηθες, μιας και πλέον έχει λάβει χώρα στο 50% των έξι τελευταίων συναντήσεών τους στο Λονδίνο.

Όλα αυτά αν δεν υπήρχε στο χορτάρι ο Γιαρμολένκο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 70’ και έδωσε το σύνθημα για το 14ο  τρίποντο στην ομάδα του στην σεζόν! Ο Φορνάλς έκανε το 2-0 και το γκολ του Ράμσεϊ για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις, δεν είχε καμία σημασία εν τέλει…

Όσον αφορά τα «εξάποντα» που ενδιέφεραν τις ομάδες που προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό, η Γουότφορντ είναι σίγουρα η κερδισμένη της αγωνιστικής, με το «διπλό» της στο Σεντ Μέρις να είναι εντυπωσιακό.

Προηγήθηκε με τον Κούτσο Ερνάντες στο 14ο και το 34ο λεπτό, διατήρησε το προβάδισμα και δεν πανικοβλήθηκε από τη μείωση του σκορ της Σαουθάμπτον από τον Ελιονούσι, που δεν στάθηκε ικανή για να αλλάξει εντελώς τα δεδομένα.

Τέλος, η Νόριτς, δίχως τους Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστο Τζόλη στην σύνθεσή της, ήταν και πάλι κατώτερη των περιστάσεων και σηματοδότησε την πρώτη ομάδα που καταφέρνει να κερδίσει ο Τζέσι Μαρτς, στην σύντομη θητεία του στην Λιντς.

Ο Ροντρίγκο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 14’, η Λιντς τρόμαξε στο τέλος, μιας και η Νόριτς ισοφάρισε με τον ΜακΛιν στο 91’, αλλά ο Γκέλχαρτ που μπήκε αλλαγή στο 92ο λεπτό, έκανε το Έλαντ Ρόουντ να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο 12/3

Μπράιτον – Λίβερπουλ 0-2 (19’ Ντίας, 61’ πεν. Σαλάχ)

Μπρέντφορντ – Μπέρνλι 2-0 (85’, 94 πεν. Τόνεϊ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 3-2 (12’,38’,81’ Ρονάλντο – 35’ πεν. Κέιν, 72’ αυτ. Μαγκουάιρ)