Bundesliga: Ούτε η Μπάγερν Μονάχου δεν σταμάτησε την Χόφενχαϊμ – Πάτησε τετράδα η Φράιμπουργκ!

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τους Βαυαρούς στο πρωτάθλημα (1-1). Δεν κατάφεραν να νικήσουν την ασταμάτητη ΧόφενχαϊμΣλότερμπεκ 4άδας για την Φράιμπουργκ, 3-2 την Βόλφσμπουργκ σε ματς διαφήμιση για το γερμανικό πρωτάθλημα. Πλήγωσε στο τέλος την Ουνιόν ο Καλάιτζιτς και έδωσε χρυσό βαθμό στην ομάδα του (1-1).

Η αυλαία της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga άνοιξε με μία τριάδα αγώνων. Με την Μπάγερν Μονάχου να χάνει τα… άχαστα και να μην περνάει από την PreZero Arena και τις Φράιμπουργκ, Στουτγκάρδη να σκοράρουν στο τέλος για να πάρουν τους τρεις βαθμούς αλλά και τον βαθμό της ισοπαλίας αντίστοιχα.

Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στη PreZero Arena της Χόφενχαϊμ, με τους γηπεδούχους να «σοκάρουν» την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, χάρη στην πολύ όμορφη συνεργασία των Ντέιβιντ Ράουμ-Κρίστοφ Μπαουμγκάρτνερ, με τον τελευταίο να γράφει το 1-0. Όμως, τα πλάνα χάλασαν λόγω «Λεβαγκόλφσκι», καθώς ο Πολωνός στράικερ ισοφάρισε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου νικώντας τους πάντες στον αέρα.

Αρχίζοντας έναν βομβαρδισμό φάσεων από τους Βαυαρούς σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά βρίσκοντας στο διάβα τους έναν εκπληκτικό Όλιβερ Μπάουμαν. Με συνέπεια να μην τους αφήσει να φύγουν με το τρίποντο της νίκης.

Παράλληλα, η Φράιμπουργκ υποδέχτηκε την Βόλφσμπουργκ και την νίκησε με . Ο Βιντσέντζο Γκρίφοάνοιξε το σκορ στο 7’ με ένα γκολ-ποίημα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ενώ, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιταλός σημείωσε και το 2-0, κάνοντας «πάρτι» στην περιοχή των «λύκων». Η απαντήσεις από τους φιλοξενούμενους ήταν με τον Μαξ Κρούζε πουμείωσε αρχικά 2-1 και του Μαξιμίλιαν Άρνολντ που ισοφάρισε σε 2-2 στο 84’. Όμως, οι γηπεδούχοι είπαν αργά την τελευταία τους «λέξη» με τον Νίκο Σλότερμπεκ και πήραν τους τρεις βαθμούς πατώντας εκ νέου 4άδα

Την ίδια ώρα, η Ουνιόν Βερολίνου δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα κόντρα στην Στουτγκάρδη και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τάιβο Αβονίγι στο 41ο λεπτό από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής του αγώνα για χέρι του Κωσταντίνου Μαυροπάνου. Παρά το ψυχολογικό μειονέκτημα η ομάδα του Μταράτσο δεν τα παράτησε ποτέ και στο 90 ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1 με τον Σάσα Καλάιτζιτς