Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λεβάντε 3-1: Άργησαν, αλλά... καθάρισαν οι Βάσκοι!

Χρειάστηκε να περάσει περισσότερη από μια ώρα παιχνιδιού για να «ανοίξει» την άμυνα της Λεβάντε, η Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά από εκεί και μετά η αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική της La Liga έγινε τυπική διαδικασία.

Το αήττητο σερί της Λεβάντε σταμάτησε στο Νουέβο Σαν Μαμές. Η ομάδα από τη Βαλένθια μετά τις νίκες επί των Ατλέτικο Μαδρίτης και Έλτσε, καθώς και την ισοπαλία με τη Θέλτα, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα. Η Μπιλμπάο ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε μια άνετη νίκη με τρια γκολ στο τελευταίο μισάωρο.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα είναι τα «αφεντικά» στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Στην μεγαλύτερη από αυτές το σουτ του Άλεξ Μπερενγκέρ βρήκε στο δοκάρι, αφού πρώτα ο Ντάνι Καρδένας είχε αλλάξει ελαφρώς την πορεία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γήπεδο «έγειρε» κυριολεκτικά, με την Λεβάντε να μην μπορεί να ακουλουθήσει σε κανένα σημείο το ρυθμό των «λιονταριών». Στο 63’ ο Μικέλ Βέσγκα με κοντινή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους Βάσκους, ενώ ο Ινιάκι Γουίλιαμς με την συμπλήρωση 75 λεπτών, έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Η «τελετή» έλαβε τέλος στο 88’, όταν Θαράγκα εκτέλεσε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι για το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Χορχέ ντε Φρούτος, μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Έτσι, μετά από αυτό τρίποντο η Αθλέτικ ανέβηκε στους 40 βαθμούς, στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε ουραγός με μόλις 18 βαθμούς.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στην
La Liga:

Παρασκευή (4/3)

Αλαβές-Σεβίλλη 0-0

Σάββατο (5/3)

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 1-0 (63' Αβιλά)

Εσπανιόλ-Χετάφε 2-0 (17’ Καμπρέρα, 27’ αυτ. Καμπάκο)

Βαλένθια-Γρανάδα 3-1 (48’ Γκέδες, 51’ Γκόμεζ, 62’ πεν. Σολέρ – 56’ αυτ. Ντομένεκ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 4-1 (40’ Καμαβινγκά, 43’ Μόντριτς, 76’πεν. Μπενζεμά, 79’ Ασένσιο – 10’ πεν. Οϊαρθάμπαλ)

Κυριακή (6/3)

Κάντιθ-Βαγεκάνο 2-0 (55’ Αλκαράθ, 63’ Ιντρίσι)

Έλτσε-Μπαρτσελόνα 1-2 (44’ Φιντέλ-60’ Τόρες, 84’ πεν. Ντεπάι)

Θέλτα-Μαγιόρκα 4-3 (13' Γκαλιάρδο, 25' Σουάρεθ, 61', 97' πεν. Άσπας - 17' Γκονσάλες, 49' Αϊντού, 87' πεν. Σεβίγια)

Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (45'+5' Τέγιο - 2', 61' Φέλιξ, 80' Λεμάρ)

Δευτέρα (7/3)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λεβάντε 3-1 (63' Βέσγκα, 76' Ινιάκι Γουίλιαμς, 88' Θαράγκα - 90'+1' Ντε Φρουτός)