Serie A: «Σκόνταψε» η Φιορεντίνα, επίδειξη δύναμης από την Σασουόλο!

Δεν μπορεί να κερδίσει την Βερόνα στο Αρτέμιο Φράνκι η Φιορεντίνα, η οποία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά έμεινε ισόπαλη απέναντι στην ομάδα του Τούντορ και πάλι με το ίδιο σκορ (1-1). Την ίδια ώρα, η Σασουόλο έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Βενέτσια, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ για δεύτερη φορά μέσα στο 2022 (1-4), ενώ η Τορίνο έμεινε στο «μηδέν» στην έδρα της Μπολόνια!

Μπορεί οι φίλοι της Φιορεντίνα να ισχυρίζονται πως δεν έχουν ανάγκη τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, όντες ακόμη οργισμένοι για την μεταγραφή του στην Γιουβέντους, όμως ρεαλιστικά, μάλλον η αποχώρηση του Σέρβου επιθετικού έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τους «βιόλα».

Μόνο έτσι άλλωστε θα μπορούσαν να ερμηνευτούν τα τρία τελευταία ματς της Φιορεντίνα, η εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους και το γεγονός πως «τρίτωσε» τις ισοπαλίες της στην έδρα της με την Βερόνα και πάλι με το ίδιο σκορ.

Το οξύμωρο βεβαίως της υπόθεσης είναι εν αντιθέσει με τις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, η Φιορεντίνα προηγήθηκε στο 10’ με τον Πιάτεκ και όλα έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα θα φτάσει στη νίκη.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν 100 % εύστοχοι, καθώς ισοφάρισαν με πέναλτι στην πρώτη εντός εστίας τελική τους προσπάθεια στο παιχνίδι. Ο Καπράρι έφερε το ματς σε ισορροπία και από εκεί και πέρα, ακόμη και αν οι «βιόλα» κυριάρχησαν», οι τελικές τους στον στόχο περιορίστηκαν στις δύο.

Όσες δηλαδή έκανε στο ενενηντάλεπτο και η αντίπαλός τους, με το τελικό 1-1 να αναδεικνύει τον λόγο που η Βερόνα βρίσκεται στην 9η θέση και μόλις στο -2 από την Φιορεντίνα!

Την ίδια ώρα, αμφότερες πλησίασε με τη νίκη της η Σασουόλο, η οποία επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Βενέτσια και «πάτησε» στην δεκάδα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Το σκορ άνοιξε ο Ρασπαντόρι στο 2ο λεπτό, ενώ ένα τέταρτο αργότερα ο Μπεράρντι έκανε το 2-0 με πέναλτι! Με τον ίδιο τρόπο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρία τα γκολ τους, με τον Σκαμάκα να εκτελεί σωστά από τα «11» βήματα, ενώ η Βενέτσια κατόρθωσε μόνο να ξαναμπεί στο ματς στο 34ο λεπτό με το 3ο γκολ του Χένρι εντός του 2022!

Η Σασουόλο όμως δεν αγχώθηκε διόλου και «τρίτωσε» τις εκτελέσεις πέναλτι της στο 71ο λεπτό και πάλι με τον Μπεράρντι. Αντιθέτως, στο 4ο πέναλτι της βραδιάς ο Αράμου αστόχησε και το 4-1 σηματοδοτεί την δεύτερη φορά που η Σασουόλο σκοράρει 4+ γκολ με την αλλαγή της χρονιάς.

Τέλος, στο 0-0 έμειναν Μπολόνια και Τορίνο, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επικίνδυνοι, αλλά να μην μπορούν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους!