Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-0 (10-11 πεν.): Μετά από 22 πέναλτι, κρίθηκε ένας τελικός που τα είχε... όλα! (video)

Ένας από τα πιο θεαματικά… 0-0, διεξήχθη ανάμεσα στην Τσέλσι και την Λίβερπουλ στο Wembley, στον τελικό του Λιγκ Καπ. Φτάσαμε μέχρι και τα πέναλτι, για να κατακτήσει το τρόπαιο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Τέσσερα ακυρωθέντα γκολ, απίστευτες ευκαιρίες και έναν συγκλονιστικό Μεντί, που αντικαταστάθηκε για την «ρώσικη ρουλέτα», με το αποτέλεσμα να εκθέτει τον Τόμας Τούχελ, καθώς ο Κέπα ήταν αυτός που αστόχησε!

Με τον Κέλεχερ να ευστοχεί στο δικό του πέναλτι και τον Κέπα – που πέρασε με αλλαγή για την διαδικασία – να στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά, η Λίβερπουλ έκανε το ρεκόρ με την 9η κατάκτηση του Λιγκ Καπ στην ιστορία της! Το τελικό 11-10 από την άσπρη βούλα έδωσε το τρόπαιο στους «κόκκινους». Τέσσερα γκολ δεν μέτρησαν στον τελικό, απίθανες επεμβάσεις από τους δύο τερματοφύλακες κατά τη διάρκεια του ματς, ήταν πραγματικά απορίας άξιο πως σε 120' αγώνα δεν υπήρχε σκορ.

Επρόκειτο για τον πρώτο τελικό στην ιστορία του Λιγκ Καπ ανάμεσα σε δύο συμπατριώτες που δεν είναι Βρετανοί! Γιούργκεν Κλοπ και Τόμας Τούχελ δεδομένα θα τα έδιναν όλα για ένα τρόπαιο που τα τελευταία χρόνια δεν αντιμετωπίζεται με ύφος μπλαζέ από τους Άγγλους, αλλά έχει βρει και πάλι την αίγλη και την σημασία του.

Συνεπώς, πηγαίναμε σε ένα ματς που έμοιαζε με… σκακιέρα και θα έπρεπε να βρει πρωταγωνιστές! Στο πρώτο ημίχρονο, αυτοί ήταν λοιπόν οι τερματοφύλακες.

Τι εννοούμε με αυτό; Στο πρώτο 20άλεπτο η Τσέλσι ήταν φανερό πως πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αναζητώντας με περισσότερο πάθος το γκολ που θα της έδινε και το προβάδισμα, προκειμένου να γίνει η πρώτη τροπαιούχος του θεσμού, που θα σταματούσε τις τέσσερις διαδοχικές κατακτήσεις της Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Πούλισικ έχασε τεράστια ευκαιρία μπροστά από τον Κέλεχερ στο 5’, το σουτ του Μάουντ λίγα λεπτά μετά μπλοκαρίστηκε, αλλά από εκεί και πέρα, κυρίαρχος στο ματς ήταν η ομάδα του Κλοπ.

Η Λίβερπουλ άρχισε να πιέζει, ολοκλήρωσε το 45άλεπτο με τέσσερα κόρνερ και υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, ενώ δεδομένα δεν θα ξεχάσει την τεράστια, διπλή ευκαιρία του 30ου λεπτού, όπου ο Μεντί προέβη σε απίστευτες αποκρούσεις.

Αρχικά, ο Κεϊτά, που αντικατέστησε πριν από την έναρξη τον Τιάγκο που χτύπησε στο ζέσταμα, σούταρε, και την απόκρουση του Μεντί ακολούθησε ακόμη μία στον Μανέ, από τα… τρία μέτρα από την εστία!

Ο ρυθμός και το μομέντουμ ήταν υπέρ της Λίβερπουλ, αλλά η 2η μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου, άνηκε στην Τσέλσι, με τον Μάουντ να μην καταφέρνει αμαρκάριστος, να κερδίσει τον ανήμπορο να αντιδράσει Κέλεχερ στο 45'!

Από εκεί και πέρα, ακολούθησε ένα σουτ του Αθλπικουέτα με το αριστερό που πέρασε λίγο έξω και το… σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακριβώς την ίδια εξέλιξη με το πρώτο στο ξεκίνημά του, με την Τσέλσι να ξεκινά πολύ δυναμικά και τον Μάουντ να χάνει τεράστια ευκαιρία για να βάλει μπροστά την ομάδα του, καθώς στο 49ο λεπτό έστειλε την μπάλα μόνος του στο δοκάρι…

Από εκεί και πέρα, μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι τραυματισμοί των Αθπλικουέτα, Τσάλομπα και Κεϊτά «πάγωσαν» το ματς, αλλά από το 65ο λεπτό και μετά έγινε… χαμός!

Ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μεντί, με τον Τιάγκο Σίλβα να προλαβαίνει πάνω στην γραμμή, ενώ εν συνεχεία η Λίβερπουλ σκόραρε στο 67’ αλλά ο VAR σταμάτησε τους πανηγυρισμούς.

Όλα ξεκίνησαν από φάουλ που κέρδισε ο Σαλάχ. Το εκτέλεσε ο Άρνολντ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μανέ γύρισε την μπάλα στον Μάτιπ και αυτός την έσπρωξε στα δίχτυα. Ωστόσο, το… πόδι του Φαν Ντάικ ήταν εκτεθειμένο, η τεχνολογία παρενέβη και το 0-0 παρέμεινε!

Όπως ακριβώς και τρία λεπτά αργότερα, με τον εξαιρετικό Λουίς Ντίας να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στον Μεντί.

Ακολούθησε, ένταση, γκολ για την Τσέλσι που επίσης ακυρώθηκε και η αλλαγή του Σαντιό Μανέ για να μπει ο Ζότα, που αποτέλεσε αιτία να εκνευριστεί ο Σενεγαλέζος.

Όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε στα πέναλτι, καθώς ο Μεντί δεν δεχόταν γκολ με τίποτα. Όσα συνέβησαν τα αντιμετώπισε άψογα, ενώ το ίδιο συνέβη και στην φάση του 85ου λεπτού, που… όλοι σούταραν αλλά κανένας δεν τον νίκησε…

Η παράταση ήταν αναμενόμενη και έτσι έγινε! Ούτε εκεί όμως αναδείχθηκε νικητής, παρά την πίεση των «μπλε» και τα γκολ των Λουκάκου και Χάβερτς, που επίσης ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Δεν υπήρχε άλλος τρόπος λοιπόν από το να φτάσουμε στα πέναλτι, με την προϊστορία να επιβεβαιώνεται και τον 5ο τελικό του Λιγκ Καπ που καταλήγει στην παράταση να οδηγείται στην «ρώσικη ρουλέτα»!