Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 3-1: Σοβαρεύτηκαν και «καθάρισαν» οι Παριζιάνοι

Η Σεντ Ετιέν βρέθηκε να προηγείται μέσα στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο η ομάδα του Ποτσετίνο σοβαρεύτηκε και επικράτησε τελικώς με σκορ 3-1.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία αν και δυσκολεύτηκε (στο πρώτο μέρος) από την Σεντ Ετιέν, εν τέλει κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, σκοράροντας μόλις στο 16’ με τον Μπουανγκά, παγώνοντας το «Παρκ ντε Πρενς». Κι ενώ η ομάδα του Ντυμπρά φαινόταν πως διαχειρίζεται καλά το προβάδισμα της, άρχισε η… αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Λίγο πριν το τέλος του α’ μέρους ο Κιλιάν Εμπαπέ «έγραψε» το 1-1, ενώ με το «καλημέρα» του δευτέρου ημίχρονου έφερε «τούμπα» το ματς (2-1) με δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Μάλιστα, μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Περέιρα πέτυχε και τρίτο γκολ για την ομάδα του, απλοποιώντας την κατάσταση. Το 3-1 παρέμεινε ως το τελευταία σφύριγμα.

Στην 1η θέση παραμένει η ομάδα του Ποτσετίνο με 62 βαθμούς, στην 16η η Σεντ Ετιέν με 22 βαθμούς.

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Κέρερ (46’ Ντι Μαρία), Μαρκίνιος, Μέντες (82’ Μπερνάτ), Κιμπεμπέ, Γκεγέ, Βαϊνάλντουμ, Περέιρα, Μέσι, Εμπαπέ, Νεϊμάρ (86' Ντράξλερ).

Σεν Ετιέν (Ντυμπρά): Μπερναρντονί, Κολοτζέζιακ, Νάντε, Μανγκαλά (56’ Μουκουντί), Σακό, Γκούρνα (67’ Μουεφέκ), Καμαρά, Γιουσούφ (57’ Αμαμού), Νορντέν (67’ Τιουμπ), Μπουανγκά (72’ Αουσίς), Μπουντεμπούζ.