Bundesliga: Έσωσε το βαθμό η Γκλάντμπαχ, εύκολο απόγευμα για Ουνιόν, Φράιμπουργκ και Μπάγερ

Γκλάντμπαχ και Γκρόιτερ Φιρτ ήρθα ισόπαλοι στην έδρα τους με Βόλφσμπουργκ και Κολωνία αντίστοιχα, ενώ Ουνιόν, Φράιμπουργκ και Μπάγερ υπερασπίστηκαν τις έδρες τους και πήραν από τρεις βαθμούς!

Γεμάτη δράση για ακόμη μια εβδομάδα το Γερμανικό πρωτάθλημα με 16 γκολ σε 5 αναμετρήσεις. Στην 24η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ έσωσε το βαθμό και την… έκοψε το VAR από την ανατροπή. Η Γκρόιτερ Φιρτ έσωσε επίσης το βαθμό απέναντι στην Κολωνία όπου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης! Μπάγερ Λεβερκούζεν, Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ «φιλοδώρησαν» με τριάρες τους αντίπαλους του και μάζεψαν τα… πολυπόθητα τρίποντα!

Γκλάντμπαχ – Βόλφσμπουργκ 2-2

Προερχόμενη από την ολική καταστροφή στο Βεστφάλεν η Γκλάντμπαχ, κλήθηκε να μαζέψει τα κομμάτια της και να υποδεχτεί την Βόλφσμπουργκ, στο Μπορούσια Παρκ!

Εκεί τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τους γηπεδούχους, όπου με δύο γκολ βρέθηκαν με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο. Ο Γουίντ στο 6’ και ακόμη ένα στο 33’ από τον Μπορνάου έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά τα «πουλάρια» μείωσαν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Τουράμ να σκοράρει. Ο Εμπολό, ο οποίος αντικατάστησε τον σκόρερ στο 77’ και 5 λεπτά αργότερα εκτέλεσε την αντίπαλη εστία, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (2-2)! Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκίντερ κατάφερε να σκοράρει και να κάνει την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, αλλά ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR επενέβη και ακύρωσε το γκολ, καθώς είδε πως είχε προηγηθεί φάουλ από τους παίκτες της Γκλάντμπαχ. Έτσι η Βόλφσμπουργκ γλίτωσε το «κάζο» και έφυγε με το βαθμό από τη Μπορούσια.

Γκρόιτερ Φιρτ – Κολωνία 1-1

Η τελευταία της βαθμολογίας, Γκρόιτερ Φιρτ, την περασμένη εβδομάδα γνώρισε ακόμη μια ήττα από την πανίσχυρη Μπάγερν, στο Μόναχο με σκορ 4-1.

Το απόγευμα του Σαββάτου, υποδέχτηκε την Κολωνία η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, με υπεροχή στις μονομαχίες και την κατοχή της μπάλας. Το πρώτο ημίχρονο δεν ανέδειξε κάποιον νικητή με λευκή ισοπαλία (0-0). Με την έναρξη του δεύτερου όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα γκολ με τον Κάινζ στο 53ο λεπτό, όπου τους έδωσε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά, αγνοώντας την υπεροχή του αντιπάλου, βρήκε γκολ ισοφάρισης γρήγορα (69’) με τον Γκρίσμπεκ να γράφει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το βαθμό και να αποτρέψουν άλλη μια ήττα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0

Το αήττητο σερί της Μπάγερ Λεβερκούζεν για το 2022, έκοψε την προηγούμενη εβδομάδα η Μάιντζ. Το απόγευμα του Σαββάτου, οι «ασπιρίνες» άφησαν πίσω το αρνητικό αποτέλεσμα και είδαν σαν νέα πρόκληση την νέα αγωνιστική. Έτσι οι γηπεδούχοι με ένα γκολ του Αλάριο στο πρώτο ημίχρονο (30’) κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με τον έλεγχο στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιαμπί διπλασίασε τα γκολ για τη Μπάγερ στο 57’ και έδωσε… αέρα και άνεση στην ομάδα του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιαμπί στο 81’, που σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς 3-1

Ένα εύκολο βράδυ για την Ουνιόν, η οποία «έσβησε» την καλή εμφάνιση της Μάιντς που έκοψε το νικηφόρο σερί της Μπάγερν Λεβερκούζεν την προηγούμενη εβδομάδα.

Η ομάδα του Βερολίνου πήρε το προβάδισμα πολύ νωρίς στο ματς (8’) με τον Χαραγκούτσι να κάνει την αρχή και να σημειώνει το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο Μπέκερ διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων. Από μεριάς Μάιντς, ο Κορ δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες εντός δύο λεπτών και αποβλήθηκε από τον αγώνα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για παραπάνω από 30 λεπτά! Στο 75ο λεπτό η Ουνιόν με τον Νιγηριανό στράικερ, Αβονίγι σημείωσε το 3-0! Η Μάιντς παρόλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Μπέρτζοργκ στο 90ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-1!

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 3-0

Εύκολο ήταν το βράδυ και για τη Φράιμπουργκ η οποία… καλωσόρισε και αποχαιρέτησε την Χέρτα με μια τριάρα! Από το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι, με το Γκρίφο να σκοράρει στο 12’ και να διαμορφώνει το σκορ της ανάπαυλας. Σάντε και Χόλερ, στο 83’ και το 86’ αντίστοιχα, «κλείδωσαν» τη νίκη για την ομάδα τους!

Παρασκευή (25/2)
Χοφενχάιμ – Στουτγκάρδη 2-1 (Μπάουμγκαρτνερ 85’,90’ – Έντο 58’)

Σάββατο (26/2)
Γκλάντμπαχ – Βόλφσμπουργκ 2-2 (42’ Τουράμ, Εμπολό 82’ – Γουίντ 6’, Κάινζ 53’)
Γκόιτερ Φιρτ – Κολωνία 1-1 (Γκρίσμπεκ 69’ – Κάινζ 53’)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0 (Αλάριο 30', Ντιαμπί 57', 81')
Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς 3-1 (Χαραγκούτσι 8', Μπέκερ 56', Αβονίγι 75' - Μπέρτζοργκ 90')
Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 3-0 (Γκρίφο 12', Σάντε 83', Χόλερ 86')
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερν Μονάχου (19:30)