Βιγιαρεάλ – Γιουβέντους 1-1: Απόλυτη μοιρασιά στο Θεράμικα… πάλεψε αλλά δεν βρήκε το γκολ της νίκης το «κίτρινο υποβρύχιο» (video)

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα (1-1). Δεύτερος νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Γιουβέντους ο Βλάχοβιτς, μετά τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους μονομάχησαν στον πρώτο αγώνα για να αποκτήσουν το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού στο Τορίνο και βγήκαν ισόπαλες με 1-1 μετά από τα γκολ των Βλάχοβιτς και Παρέχο.

Η Γιουβέντους «έπιασε» στον ύπνο την άμυνα της Βιγιαρεάλ και σκόραρε στα πρώτα 32 δευτερόλεπτα του αγώνα χάρη σε μία ωραία διαγώνια εκτέλεση του Ντούσαν Βλάχοβιτς, έπειτα από τρομερή σέντρα του Ντανίλο.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Τζιοβάνι Λο Σέλσο που έστειλε τη μπάλα άουτ από ευνοϊκή θέση λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι. Άλλη μία παρόμοια μεγάλη στιγμή στο 16ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Αρνό Ντανζούμα που πήγε να νικήσει με εντυπωσιακό τρόπο τον Βόιτσεχ Σέζνι που μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με την ομάδα του Έμερι να προσπαθεί να βρει κενούς χώρους και τη «γηραιά κυρία» να κρατάει εύκολα την εστία της ανέπαφη και να ψάχνει το δεύτερο γκολ με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ξαφνιάσουν για δεύτερη φορά το «κίτρινο υποβρύχιο» με τον Αλβάρο Μοράτα να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ στο 47ο λεπτό. Με τη απάντηση των Ισπανών στη να έρχεται στο 66’ μετά από πανέμορφη ιδέα του Ετιέν Καπού να σεντράρει στον Ντάνι Παρέχο που έκανε κίνηση φορ και ισοφάρισε το ματς σε 1-1.

Παρόλα αυτά ο Βλάχοβιτς ήταν κοντά στο να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα από το… πουθενά αλλά ο Χερόνιμο Ρούλι ήταν στη θέση του και σταμάτησε τον Σέρβο επιθετικό. Εν συνεπεία να μένει να λύσουν τις… διαφορές τους στον επαναληπτικό αγώνα στο Τορίνο

Οι ενδεκάδες:

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεδράθα (79’ Εστουπινιάν), Καπού, Παρέχο, Αλμπέρτο Μορένο (79’ Τριγκέρος), Τσουκουέζε (90' Πίνο), Λο Σέλσο, Ντανζούμα (90' Ντιά)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο (87' Πελεγκρίνι), Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο (46’ Μπονούτσι), Λοκατέλι (71’ Αρτούρ), Ραμπιό, ΜακΚένι (81’ Ζακάρια), Κουαδράδο, Μοράτα, Βλάχοβιτς