Ρεάλ Μαδρίτης – Ντεπορτίβο Αλαβές 3-0: Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η «Βασίλισσα»!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε αρκετά εύκολα κόντρα στην Αλαβές (3-0) και διεύρυνε την διαφορά της στους επτά βαθμούς από την 2η Σεβίλλη

Ο Κάρλο Αντσελότι παράταξε την ομάδα του με αρκετούς βασικούς και μόλις μία αλλαγή, αυτή του Φεντερίκο Βαλβέρδε αντί του Τόνι Κρόος, σε σχέση με τον αγώνα της Τρίτης (15/2) κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Δείχνοντας ότι οι Μαδριλένοι δεν θέλουν να αφήσουν τίποτα στην τύχη όσον αφορά το πρωτάθλημα. Καταφέρνοντας τελικά να νικήσουν την Αλαβές με το εμφατικό 3-0 χάρη στα γκολ από την επιθετική τριάδα της.

Με την «Βασίλισσα» να έχει την κατοχή όμως να δυσκολεύεται αρκετά να αποσπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να νικήσει τον Φεντερίκο Πατσέκο, με συνέπεια να πηγαίνουν οι ομάδες στα αποδυτήρια του πρώτου ημιχρόνου με το 0-0.

Από την δύσκολη θέση ήρθε να την βγάλει ο Μάρκο Ασένσιο χάρη σε ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή με τον δικό του μοναδικό τρόπο, διαμορφώντας το 1-0. Ενώ οι Βινίσιους και Καρίμ Μπενζέμα σφράγισαν την υπόθεση τρίποντο με δύο γκολ στο 80’ και στο 90+1’ αντίστοιχα. Αρχικά, ο Βραζιλιάνος έβαλε ένα πολύ εύκολο τέρμα έπειτα από πάσα του Γάλλου στράικερ, ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το 3-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι ενδεκάδες:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβάχαλ (87' Βάσκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (85' Μεντί), Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Μόντριτς (82' Ροντρίγκο), Ασένσιο (82' Θεμπάγιος), Βινίσιους (85' Αζάρ), Μπενζεμά

Ντεπορτίβο Αλαβές (Χοσέ Λουίς Μενδιλιμπάρ): Πατσέκο, Τενάλια, Μιάζγκα, Λεζέν, Ντουάρτε (83' Ναβάρο), Πίνια, Λουμ (83' Μόγια), Εσκαλάντε (72' Μέντεθ), Τζέισον (61' Πονς), Ριόχα (72' Βαγιέχο), Χοσέλου