Σαλερνιτάνα – Μίλαν 2-2: Στοπ για τους «ροσονέρι» στο Αρέκι από την ουραγό!

Στραβοπάτησε στο Σαλέρνο η πρωτοπόρος Μίλαν κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας (2-2). Χαμόγελα για Ίντερ και Νάπολι που περιμένουν να αξιοποιήσουν αυτή την έκπληξη.

Η ομάδα του Μιλάνου έχασε τεράστια ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της στο +4 από την 2η Ίντερ με την Σαλερνιτάνα να χαλάει τα σχέδια της και να σημειώνει την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στη Serie A.

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να βρει δίχτυα με τη πρώτη της φάση χάρη στο πλασέ του αμαρκάριστου Ζούνιορ Μεσίας, με την άμυνα των γηπεδούχων να βρίσκεται ακόμα στα… αποδυτήρια. Λίγο αργότερα, Ο Ισμαίλ Μπενασέρ απείλησε στο 17ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ που αποκρούστηκε από τον Λουίτζι Σέπε

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι απάντησαν σε 1-1 με εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Φεντερίκο Μπονατσόλιστο 29ο λεπτό μετά από μεγάλο λάθος του Μάικ Μενιάν. Στέλνοντας την ομάδα του με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολιβιέ Ζιρού έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ κόντρα στον Σέπε για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Από την άλλη πλευρά ο Αλέσιο Ρομανιόλι έσωσε την ομάδα στο 66’ μετά από ένα ακόμα λάθος του Γάλλου τερματοφύλακα

Από εκεί και έπειτα οι «ροσονέρι» ανέβασαν ρυθμούς με στόχο το γκολ που θα τους έδινε τους τρεις βαθμούς, όμως ο Τζούριτς έριξε στο καναβάτσο την Μίλαν με τρομερή κεφαλιά στο 72ο λεπτό ανατρέποντας την αναμέτρηση σε 2-1. Βέβαια τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ αφού ο Άντε Ρέμπιτς πέντε λεπτά αργότερα άφησε άγαλμα τον Ιταλό τερματοφύλακα της Σαλερνιτάνα και διαμόρφωσε το τελικό  2-2

Οι ενδεκάδες:

Σαλερνιτάνα (Νταβίντε Νικόλα): Σέπε, Ματζόκι, Ντραγκούσιν, Φάτσιο, Ρανιέρι, Ραντοβάνοβιτς (15’ Έντερσον), Κουλιμπαλί, Κάστανος (69' Όμπι), Ριμπερί (69' Περότι), Μπονατσόλι (82' Μουσέ), Τζούριτς (82' Μίκαελ)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια (73' Φλορέντσι), Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Μπενασέρ (46’ Κεσιέ), Τονάλι, Ντίαθ (61’ Ρέμπιτς), Μεσίας (73' Σάλεμεκερς), Λεάο, Ζιρού