La Liga: Τριάρα η Ατλέτικο Μαδρίτης, τεσσάρα η Βιγιαρεάλ και τώρα περιμένουν «στραβοπάτημα» της Μπαρτσελόνα! (video)

Συνέχεια στη ξέφρενη πορεία της στη La Liga έδωσε η Βιγιαρεάλ, που επικράτησε με 4-1 (19/02) της Γρανάδα, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας με 3-0 την Οσασούνα, μετά την ήττα-σοκ από τη Λεβάντε, στην τελευταία αγωνιστική!

Χωρίς να… ιδρώσουν, Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησαν επί της Γρανάδα και της Οσασούνα, αντίστοιχα, ενώ η Κάντιθ κατάφερε να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Χετάφε (19/02, 1-1), στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πέρασε σαν σίφουνας από το Λος Κάρμενς, με τον Ντανζούμα να μετατρέπει την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο. Σκοράροντας δύο φορές από την «άσπρη βούλα», στο 35’ και στο 81’, αλλά και με ένα ακόμα τέρμα στο 39ο λεπτό, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και άφησε τον Γκόμες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να γράψει το 4-1 ως τελικό σκορ του παιχνιδιού, αφού το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Μιλά στο 61’.

Με ανάλογη άνεση πέρασαν και οι «ροχιμπλάνκος» από την έδρα της Οσασούνα, αφού επικράτησαν με 3-0. Ο Ζοάο Φέλιξ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, αφού το γκολ του κρίθηκε κανονικό, μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR. Η Ατλέτικο Μαδρίτης «τελείωσε» το ματς στο 59’, όταν ο Λουίς Σουάρες βρήκε όσο χώρο χρειαζόταν και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 2-0. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, ο Άνχελ Κορέα έβαλε το «κερασάκι» στην… τούρτα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τέλος, Χετάφε και Κάντιθ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην έδρα της δεύτερης, με τους γηπεδούχους να εξασφαλίζουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας, με το γκολ του Νεγρέδο να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αυτό του Μαγιοράλ από τα «έντεκα βήματα» στο 6'.