Premier League: Τα έφερε «τούμπα» και συνεχίζει να κυνηγάει τον τίτλο η Λίβερπουλ – σώθηκε στο τέλος η Τσέλσι, σημαντική νίκη για την Άρσεναλ! (video)

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Λίβερπουλ απέναντι στη Νόριτς για την 26η αγωνιστική Premier League, καθώς αναλογικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, τα «καναρίνια» έδειξαν ικανά να κάνουν την έκπληξη, αν δεν βρίσκονταν στο γήπεδο οι… Σαλάχ και Μανέ. Την ίδια ώρα, Άρσεναλ και Τσέλσι έκαναν το καθήκον τους απέναντι σε Μπρέντφορντ (2-1) και Κρίσταλ Πάλας (0-1) αντίστοιχα, ενώ Μπέρνλι και Γουότφορντ, έβαλαν «φωτιά» στη μάχη της παραμονής!

Ένας Κώστας Τσιμίκας σε… εξαιρετική κατάσταση έκανε την εμφάνισή του στην 26η αγωνιστική της Premier League, με τον Έλληνα μπακ να είναι σαφώς ένα από τα πρόσωπα της νίκης της Λίβερπουλ με τη Νόριτς.
Ο τέως ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός, απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες στο 5ο λεπτό και στο 37’ αλλά εν τέλει αποδείχθηκε παραγωγικός στο δεύτερο ημίχρονο.
Εκεί δηλαδή που τα πράγματα για την Λίβερπουλ δυσκόλεψαν σημαντικά, καθώς ο Ρασίτσα έδωσε το προβάδισμα στη Νόριτς στο 49ο λεπτό!

Σε αυτό το σημείο όμως, εμφανίστηκαν ο Μοχάμεντ Σαλάχ και ο Σαντιό Μανέ. Ο δεύτερος ισοφάρισε στο 64ο λεπτό, ύστερα από φοβερή κεφαλιά-πάσα του Τσιμίκα, ενώ εν συνεχεία ο Αιγύπτιος έφτασε τα 150 γκολ και «υπέγραψε» την ολική ανατροπή, προτού ο Λουίς Ντίας διαμορφώσει το 3-1 και πετύχει το «παρθενικό» του γκολ επί αγγλικού εδάφους.

Την ίδια ώρα, Τσέλσι και Άρσεναλ έκαναν το καθήκον τους και βλέπουν… ψηλότερα. Οι «μπλε» λυτρώθηκαν στο 89’ με τον Ζίγιεχ, που νωρίτερα του είχε ακυρωθεί γκολ, ενώ οι «κανονιέρηδες» έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σακά και Σμιθ Ρόου ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μπρέντφορντ και βλέπουν την τετράδα.

Στα υπόλοιπα ματς, η Έβερτον είδε γκολ της να ακυρώνεται με την έναρξη του δευτέρου μέρους και εν συνεχεία τον Άρμστρονγκ και τον Λονγκ να δίνουν τη νίκη στην Σαουθάμπτον (2-0), ενώ η Γουότφορντ πήρε την πρώτη της νίκη με τον Ρόι Χότζον στο «τιμόνι» της επί της Άστον Βίλα (0-1).

Τέλος, τεράστια έκπληξη σημειώθηκε στο ματς του Άμεξ, ανάμεσα σε Μπράιτον και Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-0 και η «μάχη» της παραμονής πήρε… φωτιά!