Premier League: Σημαντικό «διπλό» για την Λίβερπουλ – σοκ για την Τότεναμ και τον Κόντε που γύρισε… 13 χρόνια πίσω! (video)

Ένα πολύ σημαντικό «διπλό» στο Τερφ Μουρ κατάφερε να πανηγυρίσει η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία γνωρίζοντας το αποτέλεσμα της Μάντσεστερ Σίτι, ήταν υποχρεωμένη να κερδίσει την Μπέρνλι και τα κατάφερε (0-1). Την ίδια ώρα, η Τότεναμ υπέστη σοκαριστική ήττα από την Γουλβς με 2-0 και έχασε έδαφος στην «μάχη» για την τετράδα, ενώ ο Αντόνιο Κόντε έχασε τρίτο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος, μόλις για πρώτη φορά μετά το 2009! Τέλος, η Νιούκαστλ εξακολουθεί να βελτιώνεται και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κίραν Τρίπιερ και πάλι, πήρε τη νίκη με 1-0 έναντι της Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ.

Φτάσαμε στην 25η αγωνιστική της Premier League και όσο η Λίβερπουλ εξακολουθεί να καταδιώκει τη Μάντσεστερ Σίτι έχοντας και ματς λιγότερο, τόσο η συζήτηση για την επικείμενη συνάντησή τους στο Έτιχαντ, θα γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα.

Πόσο μάλλον μετά από μία εκτός έδρας επικράτηση επί της Μπέρνλι, η οποία είχε στερήσει βαθμούς τόσο από την Άρσεναλ όσο και από την Τότεναμ! Ωστόσο, η Λίβερπουλ αποδείχθηκε πολύ σοβαρή, ήλεγξε τον ρυθμό σε ολόκληρη την διάρκεια της συνάντησης και πανηγύρισε το τρίποντο με το 5ο γκολ του Φαμπίνιο εντός του 2022 σε επτά ματς!

Την ίδια ώρα, η μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής, μετά και την ισοπαλία των «κόκκινων διαβόλων» με την Σαουθάμπτον, έλαβε χώρα στο Βόρειο Λονδίνο και στο ματς της Τότεναμ με την Γουλβς, που κέρδισε τέταρτο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Premier League!

Οι «λύκοι» είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και στο 7ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Χιμένες, ο οποίος σκόραρε και πάλι απέναντί στην αντίπαλό τους, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά προτού μπορέσει να αντιληφθεί τι συνέβη, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με τον Ντεντόκερ στο 18, ο οποίος επιβεβαίωσε με το γκολ του πως διόλου τυχαίο δεν είναι το γεγονός πως η ομάδα του έχει βρει δίχτυα τουλάχιστον δύο φορές στο Βόρειο Λονδίνο στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες επισκέψεις της.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά ο Ζοσέ Σα αποδείχθηκε και πάλι σταθερότατος. Άμεση συνέπεια αποτέλεσε η 3η διαδοχική ήττα του Αντόνιο Κόντε σε επίπεδο πρωταθλήματος, για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια, όταν και εργαζόταν στην Αταλάντα.

Τέλος, σπουδαία νίκη βαθμολογικής σημασίας πανηγύρισε η Νιούκαστλ επί της Άστον Βίλα, με τις «καρακάξες» να κερδίζουν με 1-0 την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, χάρη στο 2ο συνεχόμενο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίραν Τρίπιερ.

Η Νιούκαστλ διατήρησε το «μηδέν» στα εναπομείναντα 55 λεπτά μετά το προβάδισμά της, ούσα και τυχερή, μιας και το γκολ του Γουότκινς ακυρώθηκε και έφτασε τους έξι βαθμούς σε δύο ματς, για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν, έχοντας ως ηγέτη τον δεξιό οπισθοφύλακά της που μετρά δύο γκολ σε 180 λεπτά! Όσα δηλαδή στα 200 προηγούμενα ματς του με την φανέλα της Τότεναμ