Premier League: Χαμογέλασε για πρώτη φορά ο Λάμπαρντ, συνεχίζει ακάθεκτη η Μπράιτον! (video)

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Έβερτον πανηγύρισε ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος είδε τα «ζαχαρωτά» να πραγματοποιούν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση και να «καθαρίζουν» με χαρακτηριστική ευκολία την υπόθεση… τρίποντο απέναντι στην Λιντς (3-0). Την ίδια ώρα, η Μπράιτον συνεχίζει να αποδεικνύει τον λόγο που είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, ενώ Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας έμειναν στο «μηδέν», σε ένα αποτέλεσμα που συμφέρει αμφότερες.

Γεγονός είναι πλέον η πρώτη επικράτηση στον πάγκο της Έβερτον για τον Φρανκ Λάμπαρντ, με τα «ζαχαρωτά» να κερδίζουν με χαρακτηριστική ευκολία την Λιντς, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ (3-0). Την ίδια ώρα, η Μπράιτον πήρε πολύτιμο «διπλό» στην έδρα της Γουότφορντ (0-2), ενώ Μπρέντφορντ και Πάλας έμειναν στο «μηδέν», σε ένα αποτέλεσμα που συμφέρει αμφότερες, αποτελώντας την 2η ισοπαλία της ημέρας μετά το 1-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αναλυτικότερα, όσον αφορά το ματς του Γκούντισον Παρκ, μέχρι και το 10ο λεπτό, το παιχνίδι έμοιαζε ισορροπημένο αλλά εκεί αποφάσισε να γίνει παράγοντας ο αρχηγός Κόουλμαν, ο οποίος δεν είχε σκοράρει σε παιχνίδι της Premier League για την ομάδα του, τα τελευταία τρία χρόνια.

Ο Κόουλμαν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ακριβώς με  την συμπλήρωση των πρώτων 10’ και η παράδοση που τον θέλει να μην έχει χάσει ποτέ σε επίπεδο πρωταθλήματος όταν βρίσκει δίχτυα, συνεχίστηκε και απέναντι στα «παγώνια».

Η Λιντς δεν μπόρεσε να απαντήσει, το 2-0 του 23ου λεπτού είχε και πάλι την υπογραφή κεντρικού αμυντικού (Κιν) απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα και ο Ριτσάρλισον στο 78’ «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του!

Την ίδια ώρα, η Μπράιτον πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Γουότφορντ, κατακτώντας το πολυπόθητο τρίποντο απέναντι στους «hornets» που εξακολουθούν να μην σκοράρουν με τον Ρόι Χότζον σε 270 αγωνιστικά λεπτά.

Το σκορ άνοιξε με εκπληκτικό γκολ ο πρώτος σκόρερ των «γλάρων», Νιλ Μοπέ και εν συνεχεία ο Γουέμπστερ, που είχε σκοράρει και πάλι από στατική φάση απέναντι στην Τσέλσι, το έκανε… ξανά, και ολοκλήρωσε επί της ουσίας την αναμέτρηση (0-2), συνεχίζοντας το… παραμύθι της ομάδας του που αποτελεί αδιαμφισβήτητα την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος!

Τέλος, Μπρέντφορντ και Πάλας έμειναν στο απόλυτο «μηδέν» στο Brentford Community Stadium, σε ένα ματς που προσφερόταν για γκολ αλλά εν τέλει αποδείχθηκε… λευκό. Οι ευκαιρίες ήταν περιορισμένες, αμφότερες φρόντισαν να μην ηττηθούν και ό,τι πιο αξιόλογο έλαβε χώρα ήταν η επανεμφάνιση του Κρίστιαν Έρικσεν στο γήπεδο κι η αποθέωση που γνώρισε υπό το βλέμμα της συζύγου και των παιδιών του.