Bundesliga: Ιστορική… ήττα για την Μπάγερν Μονάχου και εκδίκηση για τη Μπόχουμ – Ονειρική επιστροφή για τον Μαξ Κρούζε στη Βόλφσμπουργκ!

Μπόχουμ από άλλο πλανήτη, πήρε το αίμα της πίσω από το 7-0 του πρώτου γυρού (4-2). Αρνητικό ρεκόρ με τέσσερα γκολ κατά στο πρώτο ημίχρονο για την Μπάγερν Μονάχου από το 1975 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Βρήκε τη φόρμα της η Βόλφσμπουργκ και «έκλεισε» το σπίτι της Άιντραχτ (0-2). Στραβοπάτησε η Φράιμπουργκ με τη Μάιντς (1-1). Επέστρεψε στις νίκες η Γκλάντμπαχ, 3-2 την Άουγκσμπουργκ. Κατηφόρα δίχως τέλος για τη Χέρτα. Ήττα με 2-1 από την Γκρόιτερ Φιρτ.

Η 22η αγωνιστική της Bundesliga ξεκίνησε με ένα ιστορικό κάζο για τη Μπάγερν Μονάχου που δέχθηκε τέσσερα γκολ σε διάστημα 45’ από τη Μπόχουμ. Ενώ, αξιοσημείωτες ήταν και οι νίκες των Γκλάντμπαχ, Βόλφσμπουργκ και Γκρόιτερ Φιρτ.

Στην έκπληξη της ημέρας η Μπόχουμ επικράτησε επί των πρωταθλητών Γερμανίας με 4-2 . Παρά το προβάδισμα των Βαυαρών με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 9ο λεπτό, μετά από τρομερό τελείωμα. Όμως, ακολούθησε μία καταιγίδα τερμάτων από τους γηπεδούχους. Αρχικά, ο Κρίστοφρο Αντγουί-Ατζέι ισοφάρισε σε 1-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι Λοκάντια, Γκαμπόα και Χόλτμαν σε διάστημα έξι λεπτών «σκότωσαν» την Μπάγερν και τον Σβεν Ούλραïχ για να διαμορφώσουν το 4-1 του ημιχρόνου. Αρνητικό ρεκόρ από το 1975 για τους Βαυαρούς. Στο 2ο ημίχρονο ο Πολωνός στράικερ μείωσε σε 4-2 στο 75’ για να συμμαζέψει λίγο το διασυρμό.

Την ίδια ώρα, η Βόλφσμπουργκ φέρεται να γύρισε στα θετικά αποτελέσματα με τη νίκη της στη Φρανκφούρτη με 2-0.  Με τον Μαξ Κρούζε να σκοράρει στο ντεμπούτο και στην επιστροφή του στη Βόλφσμπουργκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Ντόντι Λουκεμπάκιο να βάζει τον αγώνα… για «ύπνο».

Επιπροσθέτως, στο Μπράισγκαου η Φράιμπουργκ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Μάιντς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο ματς με τον Αλεξάντερ Χακ στο 31’. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν στροφές στο τελευταίο τρίτο της αναμέτρησης και ισοφάρισαν στο 69’ με τον Νιλς Πέτερσεν αλλά δεν κατάφεραν να «πάρουν» το ματς.

Παράλληλα, η Γκλάντμπαχ βρήκε τον παλιό καλό της εαυτό και νίκησε κόντρα στην Άουγκσμπουργκ με 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Κουαντιό Κονέ που παρά το δημιουργικό του ρόλο που έχει στο χώρο του κέντρου δεν σταματάει να βρίσκει δίχτυα. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιόνας Χόφμαν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν απευθείας με τον Ιάγκο και μείωσαν σε 2-1. Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό αφού ο Αλγερινός αμυντικός της Γκλάντμπαχ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ. Με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και πάλι στο τέλος του αγώνα σε 3-2 με τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον.

Τέλος, η αναμέτρηση «τελικός» της Χέρτα στο Φιρτ απέτυχε από τα… αποδυτήρια, με τον Μπράνιμιρ Χργκότα να παραβιάζει από τα πρώτα δευτερόλεπτα την εστία του Αλεξάντερ Σβολόβ. Επίσης, το «κερασάκι» στη τούρτα σημείωσε ο ίδιος από την άσπρη βούλα στο 2-0 και την ομάδα του Βερολίνου να τρέχει και να μη… φτάνει μετά τη μείωση του σκορ σε 2-1 με τον Λίνους Γκέχτερ.