Bundesliga: Πάτησε εξάδα η Κολωνία - Νίκη «ανάσα» για την Άουγκσμπουργκ! (video)

Μία μεγάλη νίκη της Κολωνίας επί της Φράιμπουργκ και μία της Άουγκσπουργκ επί της Ουνιόν Βερολίνου ξεχώρισαν από τις μεσημεριανές αναμετρήσεις (05/02, 16:30) της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga.
Μεγάλες ανακατατάξεις επιφύλασσε το πέρας των μεσημεριανών αναμετρήσεων (05/02) της Bundesliga. Στην 21η στροφή του γερμανικού πρωταθλήματος, η Κολωνία επικράτησε με 1-0 της Φράιμπουργκ, γεγονός που την έφερε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα! Μεγάλος πρωταγωνιστής και «χρυσός» σκόρερ για τους «τράγους» ποιος άλλος; Μα φυσικά, ο Μοντέστ, που στο 23ο λεπτό μετουσίωσε σε γκολ την πάσα ακριβείας του Τίλμαν

Στο έτερο αποτέλεσμα που ξεχώρισε, η Άουγκσπουργκ νίκησε με 2-0 την Ουνιόν Βερολίνου, που παρέμενε αήττητη από τις 12 Δεκεμβρίου. Τον δρόμο προς τη μεγάλη νίκη άνοιξε ο Γκρέγκοριτς στο 16ο λεπτό, ενώ ο Χαν έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα στο 59', υπογράφοντας ένα αποτέλεσμα που απομάκρυνε την ομάδα του από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ανάλογης σημασίας ήταν η εντός έδρας επικράτηση της Μάιντς με 2-0 επί της Χόφενχαϊμ, που δεν λέει να σηκώσει κεφάλι στο πρωτάθλημα, αφού κατέγραψε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της. Το σύνολο του Μπο Σβένσον «τελείωσε» το ματς μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά, με τον Λι Γιου Σουνγκ να κάνει το 1-0 στο 79' και τον Νιακατέ, τέσσερα λεπτά αργότερα, να διαμορφώνει το τελικό 2-0!

Επιστροφή στις νίκες και για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Στουτγκάρδης. Οι «αετοί» επικράτησαν με 3-2, έχοντας τον Χρούστιτς σε μεγάλη μέρα, αφού σκόραρε δις, σε ένα παιχνίδι που ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε από την αρχή έως το τέλος του.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 04/02
Χέρτα Βερολίνου - Μπόχουμ 1-1 (23' Μπελφοντίλ - 48' Πόλτερ)

Σάββατο 05/02
Στουτγκάρδη - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3 (42' Αντόν, 70' Καλάϊτζιτς - 7' Εντίκα, 47' 77' Χρούστιτς)
Μάιντς - Χόφενχαϊμ 2-0 (79' Λι Γιου Σουνγκ, 83' Νιακατέ)
Κολωνία - Φράιμπουργκ 1-0 (23' Μοντέστ)
Αρμίνια Μπίλεφελντ - Γκλάντμπαχ 1-1 (19' Σέρα - 38' Πλεά)
Άουγκσμπουργκ - Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (16' Γκρέγκοριτς, 59' Χαν)
Μπάγερν Μονάχου - Λειψία (19:30)