Κόπα Άφρικα: Τελικός Σαλάχ – Μανέ με την Αίγυπτο να αποκλείει το Καμερούν στα πέναλτι!

Έπειτα από 120 λεπτά χωρίς γκολ η Αίγυπτος ήταν εκείνη που κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Άφρικα καθώς νίκησε 3-1 το Καμερούν στη διαδικασία των πέναλτι και έκλεισε ραντεβού με την Σενεγάλη.

Η Αίγυπτος πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Άφρικα μετά τη νίκη της επί του Καμερούν στην διαδικασία των πέναλτι με 3-1 με την ομάδα του Σαλάχ να βρίσκει αντιμέτωπη τη Σενεγάλη του Μανέ!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση της αναμέτρησης έληξε ισόπαλη χωρίς σκορ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι «Φαραώ» ήταν πιο εύστοχοι και πήραν τη νίκη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο τερματοφύλακας, Γκαμπάσκι, που απέκρουσε δύο πέναλτι! Ο Σαλάχ δεν χρειάστηκε καν να εκτελέσει το πέναλτι και τώρα θα βρει απέναντί του τον συμπαίκτη του στην Λίβερπουλ, Σαντιό Μανέ.