Super League 2: Κονταροχτυπηθήκαν στο τέλος Ολυμπιακός Β’ και Ξάνθη – Γύρισε από την «κόλαση» η Νίκη Βόλου

Θυμήθηκαν να σκοράρουν στο… τέλος Ολυμπιακός Β’ και Ξάνθη (1-1). «Αυτοκτόνησε» ο ΠΑΟΚ Β’ και η Νίκη πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από το κατά της 2-0. (2-2)

Οι μεσημεριανοί αγώνες της Τετάρτης (2/2) για την Super League 2 ήταν άκρως θεαματικοί με πλούσιο πρόγραμμα, μιας και οι αγώνες ήταν δεκατρείς και είχαν μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και πολλές συγκινήσεις.

Συγκεκριμένα, στον 2ο όμιλο, οι ομάδες του Ολυμπιακού Β’ και του ΠΑΟΚ Β’ δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο της νίκης κόντρα σε Ξάνθη και Νίκη Βόλου αντίστοιχα, παρά το προβάδισμα και των δύο.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 90ο λεπτό με τον Κύπριο, Ιωάννη Κωστή, αλλά οι Ξανθιώτες ισοφάρισαν στη τελευταία φάση του αγώνα με τον Κωνσταντίνο Θυμιάνη και η ομάδα του παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ενώ, στη Θεσσαλονίκη οι «νεαροί» του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν ανάσα δυο τερμάτων με τους Γιώργο Κούτσια και Παναγιώτη Τζήμα, όμως η «αντεπίθεση» της Νίκης ξεκίνησε στο 54ο λεπτό χάρη στο γκολ του Χρήστου Τζιώρα και ολοκληρώθηκε στο 90+4’ με Παναγιώτη Παναγιωτίδη να χαρίζει έναν «χρυσό» βαθμό στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου:

Ολυμπιακός Β’ – Ξάνθη 1-1: (90’ Κωστή – 90+4’ Θυμιάνης)

ΠΑΟΚ Β’ – Νίκη Βόλου 2-2: (14’ πεν.Κούτσιας, 21’ Τζήμας – 54’ Τζιώρας, 90+4’ Παναγιωτίδης)

Λάρισα – Καβάλα 3-0: (24’ Ακούνια,68’ Ηλιάδης, 81’ Τσουμάνης)

Τρίκαλα – Αριδέας 1-0: (90+3’ Νιάρος)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Πανσεραικός 1-0: (22’ Πολίτης)

Απόλλων Λάρισας – Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας 2-1: (2’ Σταμάτης, 69’ Χατζής – 40’ πεν. Σαραντίδης)

Πιερικός – Ηρακλής 2-2: (47’ Τόσκας, 77’ Κανούλας – 3’ Μπαστάκος, 30’ Κωστούλας)