Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: «Τεσσάρα» για Βραζιλία και Ουρουγουάη, νίκη και για την Αργεντινή (video)

Βήμα πρόκρισης για Ουρουγουάη, νίκες για Βραζιλία κι Αργεντινή

Η Βραζιλία έκανε επίδειξη δύναμης και διέλυσε με 4-0 την Παραγουάη, την οποία και άφησε οριστικά εκτός πεντάδας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022, για τη ζώνη της Νότιας Αμερικής. Ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ για τη «σελεσάο» στο 28', με τον Κουτίνιο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 62' και τους Άντονι (86') και Ροντρίγκο (88') να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ουρουγουάη νίκησε τη Βενεζουέλα με 4-1 και προσπέρασε το Περού, το οποίο έμεινε στο 1-1 με τον Ισημερινό, με τις τρεις ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Η «σελέστε» άνοιξε το σκορ στο πρώτο κιόλας λεπτό με τον Μπεντανκούρ, ο Αραθκαέτα στο 23' και ο Καβάνι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Σουάρες με πέναλτι στο 53' έκανε το 4-0, ενώ Μαρτίνεθ στο 65' πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Βενεζουέλα.

Η Αργεντινή επικράτησε με 1-0 της Κολομβίας και πρόσθεσε μια ακόμη νίκη στο ενεργητικό της με γκολ που Μαρτίνες στο 29’.