Κόπα Άφρικα: Ο Σαλάχ έστειλε την Αίγυπτο στα ημιτελικά! (video)

Η Αίγυπτος  πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα επικρατώντας με 2-1 του Μαρόκου στην παράταση, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να αφήνει το στίγμα του για μια ακόμη φορά, δείχνοντας τον δρόμο για τους «Φαραώ».

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ (γκολ και ασίστ) η Αίγυπτος έκανε την ανατροπή στην παράταση, νίκησε με 2-1 το Μαρόκο στον τρίτο χρονικά προημιτελικό και προκρίθηκε στους «4» του Κόπα Άφρικα!

Στις 3 Φεβρουαρίου θ΄ αντιμετωπίσει το Καμερούν, που είναι και η διοργανώτρια χώρα του τουρνουά.

Στο στάδιο «Αχμαντού Αχίτζο» της Γιαουντέ, το Μαρόκο αιφνιδίασε τους «Φαραώ» και με το πέναλτι του Μπουφάλ στο 7΄ πήρε το προβάδισμα. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ, Σαλάχ.

Με το γκολ που πέτυχε στο 53΄ έστειλε το ματς στην παράταση, όπου από δική του πάσα στο 100΄ ο Τρεζεγκέ έστειλε το συγκρότημα του Κάρλος Κεϊρόζ στα ημιτελικά, όπου περίμενε από χθες (29/01) το Καμερούν.