Λαμία: Στα χνάρια του 1972 και 2019 πάει ημιτελικά αποκλείοντας… μεγάλους!(video)

Η Λαμία βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με την σπουδαία πρόκριση επί του Άρη. Το BN Sports θυμάται τις ιστορικές προκρίσεις της ομάδας της Φθιώτιδας που έρχονται πάντα με μεγάλους αντιπάλους.

Γράφει ο Θοδωρής Βασίλης

Η Λαμία γράφει ιστορία με την σπουδαία της πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Άρη. Αυτή θα είναι μόλις η τρίτη φορά που θα βρεθεί ένα βήμα πριν τον τελικό με κοινή συνισταμένη τον αποκλεισμό ανώτερων αντιπάλων της.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Σαράνοφ  ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις της παράτασης, η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Άρη και πανηγυρίζει μια ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που η ομάδα από την Φθιώτιδα θα βρεθεί σε αυτή την φάση με πρώτη την σεζόν 1971-72 και δεύτερη την αγωνιστική περίοδο 2018-19. Κοινό σημείο και των τριών προκρίσεων; Το γεγονός πως η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έκανε το μπαμ αποκλείοντας έναν αντίπαλο ανώτερο

Την περίοδο 1971-72 η Λαμία με προπονητή τον Ανδρέα Σταματιάδη πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα και διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο στην Α΄ Εθνική. Την ίδια περίοδο εντυπωσιάζει και στο Κύπελλο Ελλάδος. Στον πρώτο γύρο δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα απέναντι στο Ορχομενό για να ακολουθήσει η πρόκριση επί της Κορίνθου. Στον γ' γύρο η κλήρωση φέρνει αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ελλάδος ΑΕΚ. Η ώρα για το μεγάλο μπαμ είχε φτάσει. Με γκολ του Ζέρβα στην παράταση στέλνει σπίτι της την Ένωση. Στα προημιτελικά αντίπαλος της Λαμία είναι ο ΟΦΗ στην Κρήτη. Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν εκτός έδρας κράτησε το μηδέν με το ματς να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου με σκορ 4-2 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Στις 28 Ιουνίου του 1972 η Λαμία φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Η Λαμία κυριάρχησε του αντιπάλου της στο 1ο ημίχρονο αλλά τελικά έχασε με 2-0 στο 2ο ημίχρονο. Εκείνη τη σεζόν, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε κατακτήσει το Κύπελλο.

Θα έπρεπε να περάσουν 46 ολόκληρα χρόνια για να φτάσει η Λαμία ξανά στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Μετά την φάση των ομίλων η ομάδα του Μάκη Χάβου κληρώνεται στην φάση των 16 με τον Παναθηναϊκό σε διπλές αναμετρήσεις. Το πρώτο ματς στο ΔΑΚ Λαμίας ολοκληρώνεται με νίκη των γηπεδούχων με 1-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες στο 52'. Πολλοί θεωρούν πως στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ οι «πράσινοι» εύκολα ή δύσκολα θα κάνουν την ανατροπή. Η Λαμία όμως είχε πάρει τον αέρα του Παναθηναϊκού και αφού είχε προηγηθεί και η νίκη στο πρωτάθλημα, καταφέρνει άλλο ένα χτύπημα στο «τριφύλλι». Με τέλεια τακτική η Λαμία δεν επιτρέπει στους παίκτες του Γιώργου Δώνη να γίνουν απειλητικοί και μάλιστα ο Καραμάνος παραλίγο να παγώσει ακόμα περισσότερο το ΟΑΚΑ. Τελικά η πίεση των «πρασίνων» φέρνει αποτέλεσμα με τον Εμμανουηλίδη στο 83' να σκοράρει και να στέλνει το ματς στην παράταση. Το 1-0 δεν αλλάζει με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα πέναλτι.

Εκεί, ο Κάτσε νικήθηκε από τον Μελισσά, ο Κουρμπέλης πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι και η Λαμία με το τελικό 4-2 πέρασε στα προημιτελικά!

Επόμενος αντίπαλος ο Ολυμπιακός και κανείς δεν πιστεύει ότι οι παίκτες του Μάκη Χάβου θα πετύχουν άλλο ένα θαύμα. Ειδικά όταν στο πρώτο ματς στην Λαμία οι «ερυθρόλευκοι» αποκτούν προβάδισμα πρόκρισης μετά το τελικό 3-3 σε ένα ματς όπου είχαν κάνει ντεμπούτο στην 11άδα του Ολυμπιακού οι Σολδάνο (γκολ και 2 ασίστ) και Ντίας (γκολ).

Η ομάδα της Φθιώτιδας μετά το 3-3 του πρώτου ματς στην έδρα της ήταν σε δύσκολη θέση, αλλά στο 52ο λεπτό ο Τομάς σκοράρει και βάζει φωτιά στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός σε μια προσπάθεια να σώσει ό,τι σώζεται κλείνει την Λαμία στα καρέ της και από εκείνο το σημείο χάνει την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με κορυφαία το πέναλτι στο 86ο λεπτό. Ο Σαράνοφ όμως λέει όχι στον Κώστα Φορτούνη και σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες επεμβάσεις γίνεται ο ήρωας του αγώνα χαρίζοντας μια ιστορική πρόκριση στην Λαμία.