Serie A: Ξέσπασμα της Ρόμα με θύμα την Έμπολι – Εν αναμονή του ντέρμπι η Νάπολι! (video)

Με μέσο όρο περίπου τρία γκολ σε κάθε ματς, τα πέντε παιχνίδια της Κυριακής για την 23η αγωνιστική της Serie A δεν απογοήτευσαν καθόλου σε θέαμα και αποτελέσματα!

Πολύ εύκολα πέρασε το βράδυ της η Ρόμα στην έδρα της Έμπολι, επικρατώντας με 4-2. Τα φώτα της αναμέτρησης έπεσαν πάνω στον Σέρτζιο Ολιβέιρα (35’) ο οποίος σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σε τρεις εμφανίσεις με τη νέα του ομάδα!

Σκόρερ επίσης χρίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο και οι Έιμπραχαμ (24’), Μαντσίνι (33’) και Ζανιόλο (37’). Από πλευράς γηπεδούχων οι Πιναμόντι και Μπαϊράμι μπόρεσαν να μειώσουν στο δεύτερο μισό, βρίσκοντας δίχτυα στο 55ο και 72ο λεπτό.

Με το ίδιο αποτέλεσμα (4-1) η Νάπολι επιβλήθηκε επίσης εύκολα της τελευταίας Σαλερνιτάνα, σκαρφαλώνοντας ξανά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε ο Ζεσούς στο 17’, με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση πανηγυρίζοντας τέρμα στο 33’ με τον Μπονατσόλι.

Από κει και πέρα οι Ναπολιτάνοι πάτησαν τέρμα τα γκάζια και ο Μέρτενς μπόρεσε να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια (45+4’). Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς ο Ραχμάνι έκανε το 3-1 στο 47’, ενώ ο Ινσίνιε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53’, ενώ ισοφάρισε τα 115 τέρματα του Ντιέγκο Μαραντόνα με τους «παρτενοπέι». Πλέον περιμένει το μεγάλο ματς ανάμεσα σε Μίλαν και Γιουβέντους, προκειμένου να δει αν – σε περίπτωση ήττας των Μιλανέζων – θα εδραιωθεί σε αυτή τη δεύτερη θέση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας Κάλιαρι και Φιορεντίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 47’ με τον Πέδρο, ενώ ο Σοτίλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75’.

Στην ισοπαλία (1-1) «κόλλησε» και η Τορίνο με την Σασουόλο. Μπορεί ο Σανάμπρια να έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους από νωρίς (16’), όμως ο Ρασπαντόρι έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του στο 88ο λεπτό.

Τέλος η Σπέτσια επιβλήθηκε της Σαμπντόρια στην έδρα της με 1-0, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Ντανιέλ Βέρντε να σκοράρει το τέταρτο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/1

Βερόνα – Μπολόνια 2-1 (38’ Καπράρι, 85’ Κάλινιτς – 14’ Ορσολίνι)

Σάββατο 22/1

Τζένοα – Ουντινέζε 0-0

Ίντερ – Βενέτσια 2-1 (40’ Μπαρέλα, 90’ Τζέκο – 19’ Ανρί)

Λάτσιο – Αταλάντα 0-0

Κυριακή 23/1

Κάλιαρι – Φιορεντίνα 1-1 (47’ Πέδρο – 75’ Σοτίλ)

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 4-1 (17’ Ζεσούς, 45+4’ Μέρτενς, 47’ Ραχμάνι, 53’ πεν. Ινσίνιε – 33’ Μπονατσόλι)

Σπέτσια – Σαμπντόρια 1-0 (69’ Βέρντε)

Τορίνο – Σασουόλο 1-1 (16’ Σανάμπρια – 88’ Ρασπαντόρι)

Έμπολι – Ρόμα 2-4 (55’ Πιναμόντι, 72’ Μπαϊράμι – 24’ Έιμπραχαμ, 33’ Μαντσίνι, 35’ Ολιβέιρα, 37’ Ζανιόλο)

Μίλαν – Γιουβέντους 21:45