Premier League: Μείωσε την διαφορά από την Σίτι η Λίβερπουλ, κόλλησε στο «μηδέν» η Άρσεναλ με την Μπέρνλι! (video)

Premier League:  Μείωσε την διαφορά από την Σίτι η Λίβερπουλ, κόλλησε στο «μηδέν» η Άρσεναλ με την Μπέρνλι! (video)

Μία μεστή εμφάνιση που δεν άφησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού περιθώρια αντίδρασης στην Κρίσταλ Πάλας, πραγματοποίησε η Λίβερπουλ στο Σέλχαρστ Παρκ (1-3), την ώρα που η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε πολύ και δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπέρνλι (0-0)!

Μία Λίβερπουλ διατεθειμένη να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι, έκανε την εμφάνισή της στο Σέλχαρστ Παρκ, με τους «κόκκινους» να είναι εξαιρετικοί και να «καθαρίζουν» σε ένα ημίχρονο την υπόθεση νίκη, μειώνοντας την διαφορά από την κορυφή στο -9, με ματς λιγότερο.

Συγκεκριμένα, ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, με κεφαλιά «οβίδα», ύστερα από κόρνερ του Άντι Ρόμπερτσον και το προβάδισμα έδωσε στην Λίβερπουλ διαφορετική ψυχολογία, αναζητώντας και ένα δεύτερο γκολ.

Εν τέλει, ο στόχος επετεύχθη με τον Τσάμπερλεϊν να μετουσιώνει σε γκολ, ακόμη μία ασίστ του Σκωτσέζου μπακ, που αντικαθιστά τον Κώστα Τσιμίκα στην βασική ενδεκάδα στις τελευταίες αναμετρήσεις.

Οι «αετοί» είχαν απάντηση, μείωσαν με τον Έντουαρντ ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αλλά… ως εκεί, με την Λίβερπουλ να βρίσκει και τρίτο γκολ με πέναλτι και να κατακτά ένα κομβικό τρίποντο, που δίνει νέο ενδιαφέρον στην Premier League.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ μπορεί να πίεσε αφάνταστα την Μπέρνλι, με 20 τελικές προσπάθειες και σημαντικές χαμένες ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η πολυπόθητη επικράτηση και η «παρθενική» για το 2022 δεν ήρθε ούτε τώρα.

Έντεγκααρντ, Σάκα, Λακαζέτ και Σμιθ Ρόου αγωνίστηκαν μόλις για δεύτερη φορά όλοι μαζί, αλλά το γκολ δεν ήρθε, με άμεση συνέπεια η ομάδα του Σον Ντάις να αποσπάσει έναν σημαντικό βαθμό, την ώρα που οι «κανονιέρηδες» μένουν στο -2 από την τέταρτη θέση, έχοντας βεβαίως και ματς λιγότερο.

Τέλος, Λέστερ και Μπράιτον τέθηκαν αντιμέτωπες στο Κινγκ Πάουερ, με τις «αλεπούδες» να αποδεικνύονται ψύχραιμες και πάλι μέχρι το 80ο λεπτό. Προηγήθηκαν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ισοφαρίστηκαν 10 λεπτά πριν την λήξη και στο τέλος της βραδιάς, περισσότερο κερδισμένο μοιάζει το σύνολο του Γκρέιαμ Πότερ, που βρέθηκε πίσω και για ακόμη μία φορά ανταπεξήλθε.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (21/01)

Γουότφορντ – Νόριτς 0-3 (51’, 74’ Σέρτζεντ, 92’ Κούτσκα αυτ.)

Σάββατο (22/01)

Έβερτον – Άστον Βίλα 0-1 (45+3’ Μπουεντία)

Λιντς – Νιούκαστλ 0-1 (74’ Σέλβι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0 (93’ Ράσφορντ)

Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-2 ( 70’ Τόνεϊ  - 47’ Μουτίνιο, 78’ Νέβες)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (7’ Γουόκερ Πίτερς – 65’ Λαπόρτ)

Κυριακή (23/01)

Άρσεναλ – Μπέρνλι 0-0

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-3 (55' Έντουαρντ - 8' Φαν Ντάικ, 32' Τσάμπερλεϊν, 89' πεν. Φαμπίνιο)

Λέστερ – Μπράιτον 1-1 (46΄ Ντάκα - 82' Γουέλμπεκ)